Тренировки по време не месечния цикъл – има ли упражнения, които трябва да бъдат избягвани?
Има ли упражнения, които трябва да се избягват, когато настъпи „онова” време от месеца? Отговорът на този въпрос е по – скоро „Да”. По принцип тренировките по време на месечния цикъл са нещо добро – помагат за облекчаване на симптоми, като безпокойство, главоболие, умора и т.н., както и за преодоляване на лошото настроение, но все пак има упражнения, които е добре да бъдат избягвани, особено когато говорим за йога.
Въпреки че голяма част от движенията в йога са напълно безопасни и е позволено да ги правите дори и по време на цикъла си, има някои, които представляват проблем. Става дума за така наречените обърнати пози, при които най – общо казано главата е поставена на ниво по – ниско от нивото на сърцето. Такива са пози, като „рало”, „свещ”, „полусвещ”, „стойка на глава” и т.н. Според специалистите подобни упражнения биха могли да предизвикат засилено кървене, както и по – силни крампи, съответно по – болезнен цикъл.
Какво е положението при останалите видове упражнения? Лекарите дават някои съвети, като всеки е способен да прецени сам за себе си, до колко ще ги спазва. Ето и какви са те:
1. Упражнения включващи задържане на дишането или напъване е добре да бъдат избягвани.
2. Коремни преси и всякакви упражнения за развитието на коремните мускули не са препоръчителни.
3. Продължителни натоварвания за издръжливост също не са препоръчителни.
4. Спортове, като плуване или скокове в басейн да не се практикуват по време на цикъла.
5. Силови упражнения изискващи вдигането на големи тежести да се избягват.
6. Температурата, при която се тренира не бива да е прекалено висока.
7. Рязката смяна на температурата също не е добра идея (напр. контрастните душове).
Като изключим гореспоменатите случаи, всички специалисти са единодушни, че умереното натоварване по време на месечния цикъл не само, че не е вредно, но би могло дори да окаже благоприятен ефект. Доста жени забелязват, че леките тренировки и редовните упражнения в това време от месеца помагат за намаляване продължителността на цикъла и дори облекчават донякъде симптомите. От една страна упражненията стимулират производството на ендорфини в мозъка, които както знаем са хормоните на щастието – те са естествените болкоуспокояващи на организма, повдигат настроението и тонизират цялото тяло. От друга страна изпотяването помага на организма да се освободи от ненужните течности – както знаме по време на цикъл един от неприятните симптомите е задържане на течности. В същото време леките тренировки потискат производството на вещество наречено простангландин, за което се смята, че е главния виновник за болките в корема, тъй като именно той стимулира крампите на матката и изхвърлянето на кръвта от нея.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!