За онези, които не са израснали с доизносване на дрехи, втората употреба сигурно звучи ужасяващо. Но нека си признаем: колко от нас никога не са носили омалялата блуза на кака или панталона на съседчето?
Истината е, че напоследък магазините за дрехи втора ръка стават все повече и повече. И със сигурност има причина за това? Екипът на contour.bg веднага могат да ви разкажат за 4 сериозни предимства на този тип попълване на гардероба:
1. По-евтино е.
Пазаруването втора ръка означава, че цената е винаги наполовина, дори ако дрехата никога не е използвана. Тази пола или рокля стигат до вас не защото са сериозно захабени, а защото предишната ѝ собственичка не я харесва или е неподходящ подарък, или просто вече не ѝ е по мярка. И да, това се отнася и за наистина маркови дрехи втора употреба – можете да попаднете на Calvin Klein, Urban Planet, Roberto Cavalli и какво ли още не.
2. По-екологично е.
Помислете добре: в наше време наистина купуваме купища вещи просто за удоволствие. И къде отиват дрехите, които сме носили само два пъти? Ако ги изхвърлите на боклука, ще стигнат до депата за отпадъци, които скоро ще превземат градовете ни.
В същото време производството на новите дрехи, които постоянно купуваме, гълтат наистина огромни количества химикали и вода. Например за производството на един чифт дънки деним се използват близо 10 000 литра вода, почти половин килограм химикали и много енергия, а остатъците от памук се изгарят. Сега си спомнете колко чифта дънки имате в гардероба си…
Ако намалим употребата на дрехи, като ги използваме максимално дълго, това неминуемо ще доведе до намаляне на производството. Звучи добре, нали?
Да предоставяш или да имаш дрехи втора употреба означава да рециклираш, а ресурсите на планетата да се използват наистина докрай. Така я пазим по-чиста за по-дълго време.
3. Има по-богат избор.
Изборът в магазин за дрехи втора употреба е далеч от еднотипните модерни линии в останалите. Изборът от колекции е голям – от последните модели до онези любими класики от преди 5, 10 или 15 години, които може би изразяват вашата същност много по-добре. А и идеята на еднодневните модни тенденции няма нищо общо с екологията или ползата за някого. Единствената цел на тази индустрия е да ви кара да купувате повече и повече, без значение защо.
4. По-добро е за обществото.
Да предположим, че сте беден работник или студент, който иска да се развива. Дошъл е моментът да отиде на интервю за нова, хубава работа. Тя изисква костюм, без който е немислимо да се явите дори на събеседването. Новият костюмът обаче е твърде скъп…
Или сте майка с две деца, която към момента има наистина ниски доходи. А децата растат и дрехите им омаляват твърде бързо. Как да им насмогнете при тези цени?
Да, един магазин за дрехи втора употреба дава шанс на всички да се чувстват и да живеят по-добре. Вместо да пълним депата за смет, пълним гардеробите на хора, които имат нужда от това. Това не е просто култура на рециклиране, това е култура на взаимопомощ.
Истината обаче е, че поради изброените по-горе причини днес от такива магазини пазаруват не само най-бедните, а хора с всякакви доходи. Защото дрехите втора употреба са житейска философия.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!