Студовата алергия – досаден сърбеж или нещо повече

Студовата алергия – досаден сърбеж или нещо повече

 

Студовата алергия – досаден сърбеж или нещо повече

С настъпването на първите мразовити сутрини, на дневен ред за някои хора се появява досаден проблем. Това е студовата алергия. Нейните прояви могат да настъпят още през есента, когато температурите не са минусови, и да продължат до края на пролетта.

Какво е студова алергия?

студовата алергия

Според алерголозите не може да става дума за студа като вид алерген. Той по скоро се разглежда като провокатор и катализатор на алергичните процеси в организма. Освен студеният въздух, друг причинител на алергията може да бъдат студената вода, напитки и снегът. Студовата алергия засяга основно крайниците и откритите части на тялото – лицето, ръцете и краката, като най-потърпевши са пръстите. Състоянието се изостря от действието на отоплителните уреди, които изсушават кожата и влошават нейното състояние.

Смята се, че за появата на алергията има наследствен фактор, но той не е задължителен.

Симптоми на студовата алергия

Най-често симптомите са сърбеж, зачервяване, напукване, тръпки и цялостен дискомфорт. Състоянието се облекчава при затопляне – топъл душ, топла напитка, дрехи и продължителен престой в затоплено помещение. Казваме топло, защото горещото има обратният ефект.

Поради отслабените защитни сили на организма, може да се появят и допълнителни неразположения – главоболие, запушен нос и/или хрема, треска, висока температура. Точно това е и основната причина повечето хора, които страдат от студова алергия да не разпознаят симптомите, а да решат, че са настинали.

Как се лекува?

Hives

Категорично и окончателно лечение за тази алергия няма. Най-добрият начин е превенцията. Поддържайте имунната си система чрез консумирането на витамини и други важни елементи. Антиоксидантите и витамин С са много важни за целта. Може да си ги набавите чрез приемането на витамините в естествен вид, т.е. чрез храната или с хранителна добавка. Добър източник на антиоксиданти са цитрусови плодове, зеле, шипка, моркови и други.

Обличайте се топло. Ако ви се налага да стоите на студа повече време, задължително носете шапка, ръкавици и топли обувки. Овлажняването на кожата е важно, за да избегнете разраняването й.

Ако не усещате подобрение или симптомите се задълбочават е нужно да се консултирате с лекар.

 

Автор

Подобни статии

Здрава и красива

Кожата и зимата – как да бъдем красиви – 1-ва част

  Кожата и зимата – как да бъдем красиви – 2-ва част  Зима – повечето от нас ни втриса от тази дума. Особено тези, които обожават летните дни. Кожата ни

Здрава и красива

Храните, които премахват безсънието

  Вероятно сте чували, че трябва да избягвате алкохола, кафето и сладките десерти преди лягане, тъй като те са мощни дразнители. Знаете ли обаче, че има храни, които ви гарантират

Любопитно

Ползите от студеното време

  Какви са ползите от студеното време? Сега някой ще каже „че какви ползи, студено е и е ужасно“, но ние ще ви ги изтъкнем. Като начало географското разположение, на

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.