Студовата алергия – досаден сърбеж или нещо повече
С настъпването на първите мразовити сутрини, на дневен ред за някои хора се появява досаден проблем. Това е студовата алергия. Нейните прояви могат да настъпят още през есента, когато температурите не са минусови, и да продължат до края на пролетта.
Какво е студова алергия?
Според алерголозите не може да става дума за студа като вид алерген. Той по скоро се разглежда като провокатор и катализатор на алергичните процеси в организма. Освен студеният въздух, друг причинител на алергията може да бъдат студената вода, напитки и снегът. Студовата алергия засяга основно крайниците и откритите части на тялото – лицето, ръцете и краката, като най-потърпевши са пръстите. Състоянието се изостря от действието на отоплителните уреди, които изсушават кожата и влошават нейното състояние.
Смята се, че за появата на алергията има наследствен фактор, но той не е задължителен.
Симптоми на студовата алергия
Най-често симптомите са сърбеж, зачервяване, напукване, тръпки и цялостен дискомфорт. Състоянието се облекчава при затопляне – топъл душ, топла напитка, дрехи и продължителен престой в затоплено помещение. Казваме топло, защото горещото има обратният ефект.
Поради отслабените защитни сили на организма, може да се появят и допълнителни неразположения – главоболие, запушен нос и/или хрема, треска, висока температура. Точно това е и основната причина повечето хора, които страдат от студова алергия да не разпознаят симптомите, а да решат, че са настинали.
Как се лекува?
Категорично и окончателно лечение за тази алергия няма. Най-добрият начин е превенцията. Поддържайте имунната си система чрез консумирането на витамини и други важни елементи. Антиоксидантите и витамин С са много важни за целта. Може да си ги набавите чрез приемането на витамините в естествен вид, т.е. чрез храната или с хранителна добавка. Добър източник на антиоксиданти са цитрусови плодове, зеле, шипка, моркови и други.
Обличайте се топло. Ако ви се налага да стоите на студа повече време, задължително носете шапка, ръкавици и топли обувки. Овлажняването на кожата е важно, за да избегнете разраняването й.
Ако не усещате подобрение или симптомите се задълбочават е нужно да се консултирате с лекар.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!