Доказано е, че при системно преяждане по време на бременността води до ражданедеца с проблемите на затлъстяването.
Според последните проучвания България се нарежда доста напред в Европейската класация на страни, в които има детско затлъстяване – заема тревожната 6-та позиция. Около 20% от българчетата са с наднормено тегло, а 6-7% вече страдат и от затлъстяване. Според специалистите за да бъдат предпазени децата от подобни проблеми е нужно майката още по време на бременността да спазва хранителен режим и да не наддава повече от 15 – 16 кг. В противен случай детето ще бъде предразположено към напълняване, високо кръвно налягане, диабет и болести на сърдечно съдовата система.
Не е за подценяване и психологическата страна на нещата. Пълнотата при подрастващите често причинява стрес, понижено самочувствие и социално отхвърляне. Както знаем малчуганите могат да бъдат болезнено искрени и няма как да променим това – детето с наднормено тегло обикновено е подложено на подигравки и присмех. Едва ли има майка, която иска да причини това на отрочето си.
Колко килограма ще качи една жена по време на бременността си зависи от индивидуалната й предразположеност към напълняване, но и от протичането на конкретната бременност. Специалистите съветват жени, които по принцип са с наднормено тегло по време на 9 месечния период да не наддават повече от 6 кг. Схващането, че бременните трябва да ядат „за двама” и е напълно в реда на нещата да се тъпчат неконтролируемо, отдавна е отживелица. Жени с нормално тегло преди забременяването е препоръчително да увеличат с около 300 калории дневния си хранителен прием.
Добре е бременните да наблегнат на храни със съдържание на калций (мляко, кашкавал, сирене, масло, извара, сметана и т.н.), тъй като той е от изключителна важност за организма, както на бъдещата майка, така и на бебето. Приема на белтъчини (месо, риба, сирене, мляко) може да бъде увеличен с около 25%, но не повече. Желязото също е сред веществата, които задължително трябва да присъстват в менюто на една бременна, тъй като бебето усвоява значителна част от него и потребността на организма е завишена (особено през последните три месеца).
Специалистите апелират да бъдем отговорни към бъдещето на децата си и още в най – ранен етап (етапа на бременността) да вземаме мерки, като се храним здравословно, разнообразно, пълноценно и най – важното с мярка. Нека не забравяме добрата стара максима, че „по – важно е качеството, не количеството”.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!