Готвенето в тенджера под налягане за някои е истински ужас, а за други улеснение, без което не могат да си представят приготвянето на храната.
Истината е, че правилната техника и подбиране на продукти, подходящи за готвене в такава тенджера, значително скъсяват времето, необходимо за приготвяне на гозбите.
Естествено, и тук има тънкости. В следващите редове ще разгледаме някои от тях:
· Течността в съдът не бива да е повече от 2/3 от неговата височина. Това се прави, за да се избегне евентуално попадане на частици от продуктите, които да запушат клапана за парата. Когато готвите боб, леща, ориз, грах и други продукти, които набъбват при термична обработка или образуват пяна, водата трябва да бъде до 1/3 от височината от тенджерата под налягане.
· Доброто херметизиране е важно за безопасността и доброто сготвяне на продуктите. Ако забележите пара или вода да излиза от ръба на капака, най-вероятно не сте затворили правилно тенджерата. Завъртете още малко, докато чуете щракване. НИКОГА не отваряйте тенджерата преди да се е охладила.
· Гуменият пръстен, който се намира в капака е важен за херметизирането на съда. Трябва да го пазите здрав и чист.
· Когато ястието е готово изчакайте тенджерата да се охлади сама. НЕ я поставяйте под студена струя вода, за да ускорите процеса. Това поврежда съдът и е опасно.
· След като приключите с готвенето не съхранявайте ястието в тенджерата под налягане. Пресипете го в друг съд, а тенджерата измийте веднага. Така рискът от засъхване на частици храна по вентила и уплътнителя е по-малък.
· Измийте старателно като обърнете специално внимание на областта с вентила. Ако е нужно, може да ползвате парче тел, с което да го почистите от частици.
Като цяло това са основните и най-важните съвети за готвене в тенджера под налягане. Подробни указания може да намерите в инструкциите на производителя.
Какво можем да си приготвим в тенджера под налягане тук
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!