Как и какво да готвим в гювеч
Топлите и вкусни гозби от нашето детство, които сме запомнили и уюта, който носи аромата на домашно приготвен гювеч, са несравними. За начинаещите домакини или просто за любителите на готвенето, може би се струва цяло изпитание да се приготви ястие в пръстен съд.
За да ви покажем, че всъщност не е толкова сложно, сме подготвили поредица от две части със съвети за готвенето и вкусни рецепти. В настоящата публикация ще споменем някои основни и съществени тънкости, за да станат гозбите в гювеч вълшебни.
1. Не е необходимо да подлагате на термична обработка продуктите преди да ги сложите в гювеча. Просто нарежете всичко и сложете заедно с подправките.
2. На дъното на съда преди да сложите останалите продукти, сипете малко мазнина.
3. Зеленчуците нарежете на по-едро, а месото на средни късове. Колкото повече зеленчуци сложите, толкова по-богата ще бъде гозбата – картофи, лук, тиквички, патладжан /той има нужда от нарязване на филийки и посоляване, за да пусне горчивия сок/, моркови, чушки, бамя, зелен фасул, грах и каквото се сетите.
4. Преди да сложите ястието във фурната може да уплътните капака, като забъркате смес от вода и брашно. Така ще запазите ароматите, а гозбата ще стане сочна и вкусна.
5. Максималното количество вода, което може да сложите е половин чаша. Тъй като пръстеният гювеч е запечатан с тестото, соковете не може да се изпаряват, а остават вътре.
6. Винаги слагайте гювеча в студена фурна, за да не го подлагате на резки температурни промени и да избегнете спукването му.
7. Температурата, подходяща за готвене на гювеч е умерена, докато заври, след това се намалява градуса и се готви за няколко часа.
Както виждате няма нищо сложно. Дори напротив, веднъж сложени в съда, продуктите нямат нужда от постоянно наглеждане. В следващата част от поредицата ще ви предложим някои рецепти – вкусни и лесни.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!