В предишната ни статия разгледахме готвенето с бира. В настоящата ще ви предложим някои рецепти и ще ви разкажем как може да готвим с вино.
Има някои тънкости при готвенето с алкохол. Те са свързани с количеството, което е нужно за съответното ястие, както и етапът, в който трябва да се добави. В този материал ще разгледаме ползването на виното в готварството.
Червеното вино подхожда повече на червените меса /свинско, телешко, агнешко/, докато бялото „върви“ на бели меса – птици и риби. Отлично решение е да се добави при правенето на яхнии, кебапи и гювеч. Освен за готвенето на основни ястия, виното се ползва с голям успех и при приготвянето на десерти, сосове и супи.
Виното прави месата крехки, и точно поради тази причина може да се ползва и като марината и като съставка на гозбата.
Бялото вино подхожда повече на бели меса и риби. Точно последните стават много крехки и сочни, ако преди да ги изпечете ги залеете със следния сос – 4 с.л масло, 2 с.л. брашно, 50 мл. бяло вино и 200 мл. течна сметана. Всички съставки се разбиват добре и се залива рибата.
Към десертите обикновено се добавят белите сухи вина, шампанско, сладките червени и вермут. Червеното вино отива отлично на шоколадов кекс, както при приготвянето, така и при консумирането. Пригответе обичайната си рецепта и добавете 200 мл. любимо червено вино. Може да намалите или увеличите дозата на напитката, тъй като нейният вкус ще остане и след изпичане на десерта.
Съвети:
· Ползвайте качествено вино. Неприятното за пиене вино, няма да е вкусно и в гозбата. Вероятността да съсипете цялото ястие е доста голяма.
· Когато се правят варени ястия, виното се добавя в началото, за да може алкохолът да се изпари.
· Избягвайте готвене в алуминиеви съдове – виното се окислява.
· Добавяйте към соса на вече печеното месо, той ще редуцира мазнините и ще отнеме тежкият им вкус.
В следващата ни публикация ще обърнем внимание на концентрирания алкохол в кулинарията.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!