Лененото семе – плод на тревистото растение лен, е познато на човечеството със своите лечебни свойства още от древността. Дори има случай (през VIII в.), при който един от франкските крале, силно впечатлен от чудодейната билка, разпоредил народа му задължително да консумира ленено семе с цел подобряване на здравословното състояние на хората. В днешно време лен се отглежда най – вече в Индия.
Какво съдържа лененото семе? В състава му се включват три изключително полезни вещества – омега-3 мастни киселини, лигнани и фибри. Освен това лененото семе е богато и на омега-6 и омега-9 мастни киселини. Те са ценен източник на цинк, магнезий, витамини от група В, витамин А и витамин Е. Общо взето лененото семе се състои от над 40% мазнини, 30% въглехидрати и 20% белтъчини. Глецериди и фосфати също могат да бъдат намерени в състава му.
Какви са полезните му свойства? Като цяло лененото семе действа пречистващо на организма и има изключително благоприятно въздействие. Поради високото съдържание на фибри в състава му, доста често присъства в храната на активните спортисти, на хората с проблеми в стомашно-чревния тракт и въобще на хората, които държат на здравословното хранене. Ето и още някои от полезните му качества:
– подсилва и укрепва имунната система;
– има антиоксидантно действие;
– поддържа хормоналното равновесие;
– благоприятства храносмилането;
– има засищащ ефект;
– повишава либидото;
– подобрява сърдечния ритъм;
– намалява нивата на „лошия” холестерол;
– спомага за нормализирането на нивата на кръвната захар;
– има твърдения, че помага при болки в ушите, главата и при безсъние;
– 1 ч. л. смляно семе на ден, има разхлабващ ефект при хора със запек и стимулира уринирането;
– има способността да пречиства организма от токсините и вредните вещества;
– според някои американски лекари провеждащи изследвания в тази насока, лененото семе спомага при лечение на коварни болести, като рак на белите дробове, на кожата или на яйчниците;
– оказва положително действие върху някои психични разстройства (шизофрения, депресия);
– помага за намаляване на телесната маса при затлъстяване.
Трябва да се обърне внимание, че лененото семе не се препоръчва за консумация от бременни жени. Според гинеколозите приема му в този период от живота на жената крие риск от увреждане на плода.
Как е най – добре да консумираме лененото семе? Според специалистите най – добрия начин за прием на ленено семе е то да бъде в естествен вид, без преработка, смляно и смесено с кисело мляко или мед. По 1 ч. л. преди храна или просто поръсено върху салатата.
Предлагаме ви и една рецепта за отслабване с ленено семе. В половин литър гореща вода се добавя 1 с. л. ленено семе. Съдът се покрива и се вари 2 часа на слаб огън, периодично се разбърква. След като изстине се прецежда, а получената течност се приема в продължение на 10 дена, по половин чаша около 30 мин. преди храна. Следва 10 дена почивка и курса се повтаря.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!