Когато спортната кариера и отличията останат в миналото, това което следва може да бъде по-неприятно отколкото си мислиш.
Олимпийските златни медалисти обикновено се асоциират с успех, а заедно с това и с щастие. Начина им на живот звучи като мечта – тренировки, победи, ендорфини, свеж въздух в съчетание с екзотични пътувания… Какво повече му трябва на човек?
Но до колко щастливи са наистина спортистите с успешна кариера?
В скорошно проучване на елитни спортисти, проведено в Германия, изследователите с изненада открили, че около 15% от тях страдат от депресия. Оказало се, че колкото по-голям е стреса в ежедневието на състезателите, толкова по-високи нива на потиснатост и самосъжаление излизат в тестовете за депресия, на които били подложени участниците.
Защо това се случва?
По-голямата част от хората смятат, че спортните звезди са имунизирани срещу емоционалните разстройства и лошото настроение. Изследване в тази посока, като че ли потвърждава това – според резултатите от него колкото по-големи са амбициите ти, толкова по-щастлив ще бъдеш, когато постигнеш целите си. Като прибавим и факта, че физическите упражнения помагат за облекчаване на симптомите на депресия, всичко изглежда твърде хубаво, за да е истина…
Според специалистите обаче ефекта от тренировките би могъл да бъде сравнен с ефекта от наркотиците. Докато си на гребена на вълната, когато упражненията са интензивни, адреналина е висок, състезания, динамика, победи – тогава всичко изглежда повече от прекрасно, но когато цялото това „движение” спре (напр. в края на двуседмичните олимпийски игри) настъпва периода на „абстиненция” за спортистите. Често този период е съпроводен от тревожност и депресивни състояния.
Спортиста като личност до голяма степен се идентифицира с победите, тренировките, състезанията, успеха, отличията – това е смисълът на неговия живот. Ето защо липсата на тези неща повишава риска от развитието на клинична депресия.
Защо това те засяга лично?
Спортистите не са единствените, които се идентифицират с техните постижения – всеки един от нас по някакъв начин е хипер-фокусиран било то върху работата, семейството, хобито си, спортните си цели и е заплашен от това да си постави някаква фикс идея за успех. Щастието ни зависи до голяма степен от постигнатите резултати в дадената сфера. Но какво се случва след като всичко, което сме си поставили като цел вече е изпълнено?
Съвета на експертите е следния – дори ако успешно си постигнал една от целите си (напр. намерил си нова по-добра работа), винаги си поставяй нова цел, към която да се стремиш, а преди това да си починем и да се насладим на постигнатото.
Увери се, че не си поставяш недостижими цели, тъй като това също би могло да доведе до неудовлетвореност. Не забравяй, че стъпка по стъпка, с достигането на по-малки и лесно достижими цели, ти ще имаш усещане за успех, щастие и удовлетвореност.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!