Иска ви се набързо да свалите излишните килограми и се впускате да горите калории със спорт? А знаете ли на какви рискове се излагате, ако не тренирате благоразумно?
Най-застрашени са ставите, особено колената. Не става въпрос за неочаквана травма, макар че и това може да се случи, а за хронични проблеми, които са особено неприятни и болезнени.
Един от тях е пателофеморалният синдром. Той е резултат от често повтарящи се движения или от травми, свързани с физическо натоварване на краката. Симптомите са болка в предната част на коляното, която се изостря при повишена активност или при продължително седене с кръстосани крака. При тренираните спортисти синдромът се среща много по-рядко, отколкото при хора, които спортуват спорадично.
Ако решите да бягате, след като дълго време сте водили заседнал живот, започвайте винаги със загрявка. Тя ще подготви мускулите ви за по-голямо натоварване. В противен случай има опасност от разкъсване на мускулни влакна. Силната болка е признак за по-сериозна травма. По-безобидното нараняване може да се прояви едва след няколко часа или дори след ден-два. Влакната, естествено, зарастват, но подвижността на наранения мускул може да остане ограничена. В някои случаи мускулната тъкан може да се разтегне. Особено уязвима е задната част на бедрото, затова избягвайте рязкото навеждане.
Важни за джогинга, особено по пясъчна алея, са обувките. Ако не са подходящи, те могат да предизвикат hallux rigidus – болка между палеца и съседния пръст на ходилото. За да бъдат безопасни и полезни, аматьорските тренировки също изискват професионални екипи.
Уязвими са и сухожилията на краката. Ахилесовото сухожилие (на петата), което е особено важно при ходене, бягане и скачане, може да пострада при джогинг, танци, каране на велосипед. С т.нар. тенисов лакът пък можете да се сдобиете не само на корта. Той е типичен и за хора, които не спортуват, но постоянно натоварват тази част на тялото – цигулари, хирурзи, машинописки, плетачки (на ръка) и др.
При физическо натоварване в мозъка възникват ендорфини. Тези вещества действат като опиатите – потискат болката и повишават настроението. Чудесно е, че имат подобен ефект, но те могат да предизвкат зависимост в случая от спортните занимания. Понякога пристрастените започват да посещават залата за фитнес всеки ден. Разбира се, няма нищо лошо, стига заниманието да не се превърне във фобия.
И така: полезно е да се горят калории с физическа активност, но не гонете рекорди, а щадете колената, лактите, мускулите. Помнете, че и бързото ходене може да замести до голяма степен потенето в залата за фитнес. Стига да му отделяте поне по 20 минути на ден.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!