Няма възпаление, което тя да не може да пребори, няма болка, срещу която да не се изправи – афти, сливици, колит, рани, циреи, гастрит.
Красотата също иска да е приятелка на скромното цвете, то прави лицето чисто, а косите руси.
Сигурно се досещате, че ще говорим за лайката, или иначе казано лайкучката. Но не онази с едрите бели цветове, която прилича на маргаритка. А за по-дребничката, на която главичките са като олисяло жълто теме с нежни бели листенца околовръст. Именно тя е лечебната.
Тази билка покрива с бяло-жълт килим сухите поляни, расте покрай пътищата и оградите. Това е лайката, която като деца беряхме със специални "комбайни", а после предавахме в билковите магазини, за да замине към аптеките и да помага на хората, когато се разболеят.
Истината е, че тя лекува много болести и с нежния си аромат и с лечебните си съставки. Още в древния Египет лайката е била на особена почит заради всестранните си лечебни свойства. Хипократ я сравнявал със слънцето и използвал цветчетата и за лекуване на малария. През 17 век започнали да отглеждат лайката в манастири и градини. Интересното е, че нейното масло се използва в Египет от древността чак до Втората световна война като антисептик.
Да я берем, когато е най-лечебна Лайката се събира от май до края на юни в сухо и слънчево време. Откъсват се цветните кошнички, когато белите цветни листенца още не са започнали да оклюмват и са хоризонтално разположени. Тогава цветчетата съдържат най-голямо количество биологично активни вещества. Ако пропуснем да наберем лайката в този момент, после цветчетата може да се оронят и да се намали съдържанието на етеричното масло. Берат се само цветните кошнички, като дължината на дръжчиците не трябва да бъде повече от 3 сантиметра.
При какви заболявания се прилага Лайката
Тя има успокояващо, меко, противогърчово, укрепващо, противовъзпалително и дезинфекциращо действие. Затова се прилага в комплексното лечение на бронхиална астма, равматизъм, екземи, гастрит, колит и инфекциозни заболявания. В народната медицина се ползва при главоболие, безсъние, жълтеница, при възпаление на пикочния мехур и бъбреците, подагра, газове, равматизъм, хистерия, епилепсия, хемороиди, трудно уриниране и поява на кръв в урината, задух, гъбички в устата, жълтеница, проблемна менструация.
Всички знаем още от детството, че най-добре е, когато ни боли гърло, да си направим гаргара с лайка. Добър ефект има и при безсъние и потене на краката. Доказано е положителното въздействие на етеричното масло от лайка върху централната нервна система.
Лайка за разплакани очи
Лайката е добра за всеки тип кожа на лицето, но особено за тази, която е склонна към възпаления. Настойка от лайка се прилага вечер за почистване на кожата. А за тонизиране и освежаване на лицето и шията може да се използват ледчета, приготвени от съдържащата настойка. При суха кожа вместо измиване с вода може да използваме тоалетна вода от 70мл. настойка от лайка, 50мл. водка и 5г. глицерин. Съхранява се в плътно затворено флаконче в хладилника. А ако от нещо сте се разстроили и сте плакали, очите ви са възпалени и зачервени, лайката веднага ще ви помогне. Натопете памучното тампонче в топличка настойка и веднага го
наложете върху затворените очи. След 1-2 минути повторете процедурата – така 3-4 пъти. Е, вече сме красиви и добре. Да живее лайката!
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!