Идеи за оригинален костюм за Хелоуин тук.
Броени дни остават до един от най-интересните и очаквани празници – Хелоуин. От известно време той се празнува и в България, като вечерта на 31 октомври, малки и големи се преобразяват във вещици, призраци, принцеси, рицари и какво ли още не.
Историята на Хелоуин е много интересна и започва още по времето на келтските племена, населяващи териториите на съвременна Великобритания, Ирландия и Северна Франция.
Тази нощ, в която днес празнуваме и се веселим, едно време е била една от най-страшните и значими за келтите. Те вярвали, че в късните часове на 31 октомври срещу 1 ноември, настъпвало времето на студа, тъмнината и смъртта. Сенките търсели живи тела, в които да се вселят, за да могат да поживеят още малко на земята.
Именно на тази дата келтите празнували и началото на новата година.
Традициите повелявали в тази специална нощ да се разпалвали огромен огън от дъбови клонки, на който всеки един от племето трябвало да пренесе жертва – храна, плодове, животни и дори хора, за да нахранят с тях злите духове и те да не влизат в домовете. Това се правело в чест на бога на смъртта Сауин. Оттук води началото си и обичаят да се ходи в тъмното облечени в костюми на призраци, вещици, магьосници и всякакви зли духове.
През 1000 г., църквата обявила 2 ноември за Ден на всички души – ден, в който трябвало да се поменат обикновените мъртви. Всички изпитвали ужас и страх от наближаването на тази „празнична” нощ. Девойките вярвали, че на Хелоуин могат да научат името и как ще изглежда техния жених, като гадаят с конци, огризки от ябълки и огледала, а мистично настроените американци обръщали дрехите си наопаки и през нощта излизали на пътя, надявайки се да срещнат някоя вещица.
Много години след това, през ХІХ век един от най-мистичните празници – Денят на вси светии, се превърнал във всеобщ и обичан от всички. В градовете се организирали вечеринки с игри и почерпки, а вестниците убеждавали родителите “по-малко да плашат децата”. Така от най-страшната нощ в годината, Хелоуин вече става един от най-веселите и забавни празници.
Традициите, които се поставили тогава – всеки да се маскира в някакъв страшен или тематичен за празника костюм, децата да ходят по домовете и да събират лакомства – се запазват и до днес.
Много са и суеверията, свързани с този празник, в които вярват хората и до днес.
Ето и някои от най-интересните:
· Задължително в нощта на 31 октомври трябва да имате тиквен фенер – той държи злите духове далече от нас. Ако нямате такъв, ви чакат лош късмет и несполуки.
· Дори и да чуете стъпки зад гърба си на Хелоуин, не трябва да се обръщате! Според поверията, това е смъртта, която ви преследва и трябва да й избягате.
· Когато палите свещичката на фенера, внимавайте да не се изгорите. Така ще привлечете много неприятности в живота си.
· Ако видите паяк на Хелоуин, това означава, че духът на мъртъв човек ви наблюдава.
· Ако искате да сънувате своя бъдещ любим или любима – хапнете лешници в нощта на Хелоуин.
· Ако на Хелоуин черна котка ви пресече пътя, не се притеснявайте – това е на късмет. Но ако котката е бяла, това вече вещае нещастие.
· Ако отидете на кръстовище и се вслушате няколко минути във вятъра, съвсем скоро ще разберете тайни, които са крити от вас дълго време.
· Не трябва да гледате сянката си в нощта на Хелоуин. Ако го направите, ще се разболеете от тежка болест.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!