Почти няма човек на земята, който да не харесва цветя. Но за съжаление, някои от тези красиви създания могат да се окажат изключително вредни за здравето ни. Много хора са алергични към различни видове билки и растения и тенденцията към повишаване на чувствителността на хората към някои съставки в цветята се увеличава с всяка изминала година.
Цветята, към които можем да се окажем алергични, могат да бъдат коледната звезда, красивата кала, крутонът, дифенбахията и момината звезда. Тези растения, както и други като олеандър и Исусов венец, съдържат някои вещества,
които могат да предизвикат алергична реакция с кожата или болки в стомаха, а дори и сърдечносъдови проблеми. Цветята, които дразнят кожата при допир, са крутон и Исусов венец. Това се дължи на специално вещество, което се съдържа в тях. Също така, кожен обрив можете да получите при допир до клетъчен сок от стъблото на монстера, кала, филодендрон или дифенбахия. При попадане на този сок в очите, може да получите конюнктивит. Клетъчен сок съдържат и любимите ни пролетни цветя като лалета, нарцисите и зюмбюлите. Болки в стомаха, гадене или сънливост могат да предизвикат и малките плодчета на декоративния пипер и кораловото дръвче.
Цветята от семейство Картофови, към което спада и татулът, са изключително опасни и са силно отровни. Също така, можете да си навредите ако погълнете листа от олеандър или мадагаскарска палма. Листата и цветовете на тези растения причиняват остри стомашни болки, гадене, общо неразположение, сърдечносъдови проблеми. При неволно докосване до тези растения, трябва да се измиете добре с вода и сапун и след това да приемате много течности. За предпочитане е да избягвате пряк контакт с тези видове растения. Колкото и да са красиви, когато трябва да ги пресаждате или поливате, правете го с ръкавици, за да избегнете допир до тях. Пазете се и от момината сълза. Червените семена по стъблото, които остават след като прецъфти момината сълза, както и сокът от стеблото и листата й са отровни. Те могат да предизвикат смущения в зрението и общо неразположение.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!