В следващите редове ще ви представим две рецепти на здравословни храни, за деца на възраст над 9 – 10 месеца, както и някои диетични храни при разстройство, което е често срещано при децата.
Преходни храни за деца над 9 – 10 месеца:
Кюфтета на пара – 120 гр. пилешко или телешко месо, прекарано два пъти през машина за мелене на месо, се смесва с накиснат във вода хляб и се омесва добре. Прибавят се малко сол, 2 чаени лъжички полуразтопено прясно краве масло и хладка вода. Оформят се кюфтенца, поставят се в намазан с масло съд, който се покрива с капак. Съдът се поставя в друг по-голям съд с вряща вода и кюфтенцата се сваряват на пара.
Мусака от картофи – през 11 – 12-ия месец на детето вече може да се дава мусака от картофи. Към 300 гр. 2 пъти смляно телешко месо се добавят 35 гр. ситно нарязан и задушен в масло лук. Сместа леко се задушава, залива се с малко топла вода и се оставя да ври. Добре измити и нарязани на кубчета половин кг. картофи се варят до омекване. Добавят се малко домати (80 – 100 гр.), малко магданоз и сладък червен пипер. В намазана с масло тавичка се нареждат ред картофи (върху, които се поставя тук-там парченца масло), ред месо и пак ред картофи. Тавичката се поставя във фурната и мусаката се пече до зачервяване на картофите. Прави се заливка от 120 гр. мляко с разбито яйце. След като мусаката се изпече се залива и изпича до втърдяване на заливката.
Диетични храни при диария
Супа от моркови – морковите приготвени по указания по-долу начин имат силно запичащо действие, за разлика от морковения сок. При необходимост супата може да се дава на децата още от първия месец между храненията. Необходимо е да се дава по 200 – 250 мл. на денонощие за да има лечебен ефект.
250 гр. обелени и нарязани на кубчета моркови се сваряват до омекване в двойно количество вода (500 мл.). Тъй като част от водата се изпарява, необходимо е ново доливане на вода, за да може съотношението на моркови – вода да остане 1:2 до сваряването на морковите. Водата и морковите се пасират през 1 слой марля (тензух или телено сито не се използват, тъй като за да има запичащ ефект морковените частици трябва да имат големината на главичката на топлийка, а сместа да прилича на рядка супа от грис). Може да прибавите малко сол. Изпражненията на децата се оцветяват в оранжево-червеникав цвят, което не е повод за притеснение.
Пюре от ябълки – дава се след 6-ия месец и има лечебен ефект само ако се дава в долупосочените количества.
Сурови добре узрели ябълки се обелват и настъргват на най-ситната част на рендето. Пюрето трябва да бъде абсолютно хомогенно и да се приготвя непосредствено преди храненето, за да не се окисли от въздуха. Дава се неподсладено, като в първия ден на разстройството то замества цялата храна и се дава в същите количества, както при обикновено хранене. В следващите дни количеството на пюрето постепенно се замества или с кърма или с хуманизирани млека.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!