Живовлякът расте навсякъде в България – по всички селски пътища и слогове, канавки, насипи и влажни места. Има два вида живовляк – теснолист и широколист с еднакво действие и начин на употреба, но теснолистият е с по-слабо изразен диуретичен ефект. Листата са събрани в основата във вид на розетка със стеснена дълга дръжка.
Билката
Лечебни свойства имат листата на растението, които се берат през лятото – до септември включително. Те не се късат, а се отрязват с ножичка, за да не се мачкат. Сушат се в сушилня до 40 градуса, или на сянка. Изсушената билка има срок на годност 3 години, тя е със зелен цвят и слабо горчив вкус. Живовлякът съдържа витамините
С и К, провитамин А, минерални соли, главно калиеви и силициеви, алкоиди и др.
Лечебни свойства
– Живовлякът помага при храносмилателни разстройства, гастрит, с повишена киселинност на стомашния сок, язва.
– Билката се използва най-вече при заболявания на дихателните органи (най-вече когато са свързани със силно отделяне на храчки и с кашлица), бронхиална астма, коклюш, дори при белодробна туберколоза.
Как да си приготвим чай при заболявания на дихателните органи:
Кипва се 1 чаена чаша вода с резенче лимон и 1 препълнена лъжичка небетшекер. Оставя се да ври 4-5 минути, сваля се от огъня и едва тогава се прибавят 1 супена лъжица теснолист живовляк и мащерка, смесени по равно. Кисне 1 минута и се прецежда. От този чай се пият 4-5 чаени чаши на ден. Напитката се взема колкото е възможно по-топла, като за всеки прием се приготвя нова доза пресен чай.
– Сиропът от теснолист живовляк прочиства кръвта от всякакви наслоения и болестотворни микроорганизми. Много е полезно такъв сироп да се взема профилактично 3 пъти дневно по 1 супена лъжица преди хранене, а за деца – по 1 чаена лъжица.
– Билката се препоръчва при възпаления на пикочния мехур, гъбични заболявания, дизентерия, разширени вени.
– Открай време живовлякът се използва като лек за рани. Стрити, пресните листа са много ефикасни при одрасквания, порязвания, ужилвания.
– Отварата от листата, или смачканите пресни листа под формата на лапа действа омекотяващо и успокоително срещу болки при циреи, отоци и травми.
– Листата от растението, сложени в обувките, премахват появилите се от дългото ходене пришки по краката.
– От листата на живовляка се приготвя брашно, което се използва при лечението на някои онкологични заболявания.
– Билката се използва и при възпаления на венците.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!