Гневните изблици на децата имат различни причини и всяко дете се успокоява по различен начин.
Децата избухват по различни причини. По-големите деца използват гневните изблици като форма на изнудване в стремежа си да получат всичко, което поискат. Ако избликът престава, когато детето получи желаното, това означава, че си имате малък манипулативен тиранин. То обаче никога не е щастливо, тъй като не играчката е от значение за него. Целта на гневния изблик е получаване на власт, налагане над родителското тяло. Това дете се чувства обичано, само когато командва.
Важно е да отбележим, че гневното дете се нуждае от повече обич и внимание, отколкото от играчки. Не всички деца обаче избухват поради такива причини. Много от тях просто рухват, когато са уморени, недоспали, гладни. Малкото дете не може да определи какво точно иска.
В повечето случаи страхът остава водещ при гневните изблици. Децата губят контрол, когато се изправят пред нещо ново, притеснително и дори заплашително. Някои деца са по-чувствителни и неподатливи на промени, други – свикват бързо с новостите.
Как да се преборим с гневните изблици:
- Споделете какво чувствате: опишете емоциите си с разбираеми за детето думи. С времето детето ще се научи да изразява чувствата си с думи, а не с действия. Докато се стигне до този момент, родителите трябва да се справят с гнева.
- Не се намесвайте, ако няма риск за здравето на детето: В повечето случаи дистанцията, която поставя родителят, върши работа. Когато има риск за здравето на хлапето обаче, трябва да се намесите. В случай че си удря главата в стената, наранява се по някакъв начин, бяга на улица с натоварено движение, се налага да вземете мерки.
- Дистанцирайте се, но останете в полезрението му: Всяко малко дете се страхува, че ще остане само. Добре е то да знае, че сте наблизо, за да не разстрои още повече.
- Обещайте му, че ще се почувства по-добре, когато се успокои: То има нужда от сигурност и увереност, че всичко ще бъде наред. Убедете го, че само след няколко минути всичко ще бъде забравено от ваша страна.
- Останете спокойни: При всички положения гневните изблици привличат вниманието на родителите, което е и целта им от гледна точка на детето. Това гарантира и честата им проява. Ако обръщате прекалено много внимание на тези неприятни сцени, рискувате те да продължат да се повтарят.
- Не променяйте позицията си: Ако сте решили, че няма да купите още една книжка, сладолед, играчка, не променяйте решението си заради гневния изблик. Когато детето е сигурно, че ще получи желаното с малко рев и викове, то ще започне да използва този начин за постигане на целите си.
- Похвалете го, когато се овладее: За него не е лесно да се успокои, когато е избухнало. Подходът е много важен, за да намалите тези сцени. Кажете му, че следващия път няма смисъл толкова много да крещи, за да се почувства по-добре.
- Разберете на какво се дължат гневните изблици: Много често зад гнева на детето се крие нещо друго от конкретния повод, предизвикал негативните емоции. Дали детето не е уморено, гладно, недоспало, страда от липса на внимание?!
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!