Какви са тайните на кофеина и защо се пристрастяваме?
Немислимо ли е да се излюпите без чаша кафе?
Ако отговорът е да, в плен сте на зависимостта си от триметилксантина, популярен по цял свят под името кофеин, защото през 1820г. за първи път е изолиран от кафеено зърно. Научно доказано е, че кофеинът води до пристрастяване, идентично по механизъм с това към амфетамини, кокаин или хероин. Както и тежките наркотици, кофеинът манипулира нивата на хормона допамин в организма, който от своя страна е отговорен за стимулирането на мозъчните центрове на удоволствието.
Защо ни събужда?
Една от причините да се чувстваме сънени, е хормонът аденозин, който ни унася, като се свързва с рецепторите на нервните ни клетки и забавя функциите им. За човешките неврони кофеинът изглежда досъщ като аденозин. Tой успява да се свърже с клетъчните рецептори и да блокира аденозина далеч от неговата цел. За разлика от приспиващия хормон, кофеинът не забавя дейността на нервните клетки, тъкмо напротив. Учестените невротрансмисии карат хипофизата да премине в режим "спешен случай" и да изпрати сигнал до надбъбречната жлеза. В кръвта се отделят повишени количества адреналин, които ви карат да се ококорите и да почувствате прилив на енергия. Тялото е подлъгано да смята, че е в опасност и трябва да се приготви за бягство и отбрана. Зениците ви се разширяват, пулсът ви се ускорява, кръвното ви налягане и кръвната захар скачат. Будни сте!
Злоупотреба?
Не е препоръчително дневната ви доза кофеин да превишава 300 милиграма, освен ако не го приемате с медицинска цел, а стандартната доза кафе от машина е 170 грама и съдържа около 100 милиграма кофеин. Над 70% от всички хора на планетата, употребяващи кафе редовно, решително надхвърлят тази граница. Смъртоносната доза кофеин е 10 грама. Иначе казано, между 80 и 100 чаши кафе.
Както се казва: Отровата е в дозата!
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!