Как се правят плодовите вина?

Как се правят плодовите вина?

 

DVineWine-FruitWineПлодовите вина имат приятен вкус и аромат.  

Как се правят?

Те се получават чрез спиртна ферментация на плодови сокове, в резултат на която захарта се разлага на спирт и въглероден двуокис. За приготвянето им се използват пресни, здрави и напълно узрели плодове. Съдържанието на захари в плодовите сокове обикновено е недостатъчно за получаването на вино с необходимия процент алкохол, затова при правенето на вината се прибавя захар. Обикновено киселините в плодовите сокове са повече от допустимия процент, затова плодовият сок се разрежда с вода, или се смесва със сок от други плодове с по-малка киселинност.

Извличането на сокове от плодовете за приготвянето на вино става чрез пресоване, като се допуска използването на повече вода. Полученият сок се налива в дървена каца, стъклен буркан, или дамаджана и към него се прибавят необходимото количество захар и вода. По-добре е захарта да се добави под формата на разтвор на два, или три пъти, защото високият процент захарност забавя ферментацията, което не е желателно.

Оптималната температура за протичане на спиртната ферментация е от 16 до 18 градуса по Целзии. През първите дни ферментацията е по-буйна и се съпроводена с отделянето на голямо количество въглероден двуокис, вследствие на което ферментиращата течност може да прелее от съда. Ето защо 1/10 от обема на съда трябва да се остави свободна. През периода на буйната ферментация се разлага почти цялото количество захар в плодовия сок. След това плодовата каша трябва да се отдели от виното, за да не добие то неприятен дъх от разлагането й.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ферментиралият плодов сок се прехвърля в чисти съдове, в които протича т.нар. тиха ферментация. Тя продължава 5-6 седмици. Съдовете през периода на тихата ферментация трябва да бъдат плътно затворени с коркова тапа. През тапата се прекарва маркуч, краят на който се потопява в съд с вода. По този начин отделящият се при ферментацията въглероден двуокис излиза свободно през маркуча, но външният въздух няма достъп до ферментиращата течност. Така тя се предпазва от внасянето на нежелани ферменти и се запазва от оцетно-кисела ферментация, която се развива в присъствието на кислород. За същата цел има и специални стъклени  тръбички, които се промушват през тапата.

Fruit_wine_promo_by_Vitrage

След завършването на тихата ферментация виното се претака, за да се отдели от образувалата се на дъното на съда утайка, която може да му придаде лош вкус и да причини размътването му. Претакането се извършва с помощта на сифон, представляващ прикрепен на тънка пръчица маркуч. Пръчицата опира в дъното на съда, а маркучът остава на такава височина, че виното, в което се намира утайката, да остане спокойно и да не прелее през сифона.

FruitWineChocolates-FullСлед един месец виното отново се претака, като образувалата се утайка на дъното се отделя с помощта на сифона, избистреното вино се налива в чисти дамаджани, или бутилки, затворени плътно с тапи, които се обливат след това с разтопен парафин. Плодовото вино се консумира два месеца след завършването на тихата ферментация. Някои вина, например ябълковото, могат да се консумират и по-рано.

След  претакването във виното продължава едва забележима ферментация, вследствие на която то се газира. Плодовите вина се съхраняват при температура до 10 градуса. Те трябва да се консумират в продължение на една година.

Автор

Подобни статии

Любопитно

От 6ти ноември ви очакват „Седем дни в рая“ с Paradise center

      От 6 ноември до 1 януари 2015 година всяка седмица магазините в Paradise center ще ви изненадват с невероятни отстъпки. „7 дни в рая на …“ ще ви представят

Свободно време

M-box

  Здравейте, дами! M-box е нашата фотоподборка с красиви мъже за вас! Приятно гледане 🙂    

Вкусно и бързо

Как да си приготвим ГХИ или пречистено масло

  Да си приготвите здрвословната мазнина „ГХИ“ или така нареченото пречистено масло, а пръв поглед изглежда сложно, но всъщност е много лесно. В рецептата за гхи има само един продукт

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.