Вероятността през лятото да хванете гъбички по краката е доста голяма, особено ако през зимата, или пролетта сте прекарали някое грипно заболяване, тъй като имунната ви система е отслабена и сте податливи на зарази. Най-често можете да прихванете гъбички в басейна, в сауната, под душа, или от мокета в хотела, ако преди вас е стъпвал вече заразен с болестта човек.
Причинителите на гъбичните заболявания са голяма група болестотворни паразити, които могат да засегнат кожата, лигавиците, ноктите, космите, а и някои вътрешни органи. Заразяването става чрез пряк контакт с животно, или болен човек, или непряко – чрез опаразитени предмети. Иначе гъбичките виреят навсякъде – в кожа, в плат, хартия, слама, косми и др. Паразитите запазват жизнеспособността си до две години.
Какво представлява епидермофритията
Гъбичните заболявания по краката, или както се казва в медицината епидермофритията, е широко разпространена болест. Засяга предимно кожата на междупръстията на краката (най-често при трети, четвърти и пети пръст), свода на стъпалото и страничните му ръбове. На опаразитените места кожата се зачервява, леко отича, появяват се пъпчици и мехурчета. Тя се подмокря, образуват се цепнатинки. При някои форми на зараза пъпчиците, мехурчетата и подмокрянето липсват. Кожата само става груба, напуква се и се лющи. Сърбежът е постоянен признак на заболяването. Нелекувана, епидермофритията може да доведе до сериозни усложнения – екзема, червен вятър, тромбофлебит и др.
Как да се предпазим
– Важно е да се избягват честото използване на краката носенето на гумени обувки и найлонови чорапи – особено през топлите месеци, защото това са фактори, които допринасят за развитието на болестта.
– Всяка вечер трябва да се измиват краката с вода и сапун и добре да се подсушават.
– Да не се допуска къпането в басейни със съмнителна чистота.
– Винаги да се обуват само собствени обувки и чорапи.
– Да се употребяват собствени чехли за баня.
– Преди къпане да се изолират раничките с лейкопласт.
– При поява на сърбеж, леко зачервяване, или лющене на кожата незабавно да се търси съветът на дерматолог.
Лечение
– Препаратите, които се предлагат в аптеките се прилагат във вид на мехлеми, пудри и кремове външно, като с тях се мажат поразените участъци. Има и таблетки, които се приемат чрез пиене. Пудрете краката си с противогъбични пудри. Много ефикасна е чесновата.
– Народната медицина препоръчва бани със смрадлика (тетра), намазване с йод, със силен винен оцет и др.
– Мийте краката си ежедневно със смес от еднакви части вода и оцет.
– Нарежете суров чесън на дребно и в продължение на няколко дни го носете в обувките си. Чесънът постепенно ще проникне през кожата.
– Подсушавайте добре краката си и намазвайте засегнатите зони с олио, зехтин и чисто непреработено олио.
– Можете да накиснете краката си в разтвор от две чаени лъжички сол в един литър топла вода в продължение на 10 минути. Процедурата се повтаря всеки ден до пълно излекуване.
– Сложете 20 капки масло от чаено дърво в леген с вода и правете бани на краката 3 пъти на ден по 15 минути. След вадене на краката от ваната ги подсушете добре и да сложете по няколко капки чисто масло от чаено дърво върху засегнатите места.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!