„Няма път към щастието, щастието е пътят!” – това са думи на великия Буда.
Буда не е Бог – той всъщност е обикновен човек на име Гаутама Сидхарта. Той е смятан за учител, който предава по специален начин духовното учение, философията, наречена будизъм.
Името му означава „пробуден, достигнал просветление”, и именно на това ни учи и религиозното учение .
Буда е бил индийски принц, който живял в красив дворец, който според забраната на баща му никога не трябвало да напуска.
Непокорният син обаче бил много любопитен какво се криело навън и избягал от двореца цели 4 пъти.
Когато излязъл първия път – видял просяк, втория – болен човек, третия – стар, а четвъртия – мъртъв. Дотогава Буда никога не бил се сблъсквал с реалния живот и тези неща му били непознати. Разтърсен от това, което видял, Гаутама Сидхарта напуснал охолния си дворец и тръгнал да търси отговори на всички въпроси, свързани с човешкия живот. Години наред той се отдал на прозрения и медитация, срещал се с различни духовни учители, от които научил много неща.
Сблъскал се с истинския живот, индийският принц си дал сметка, че охолният живот и богатството не могат да премахнат страданието по света. Той търсил начин да избяга от неизбежността на смъртта, старостта и болката чрез срещи с религиозни учители.
След години медитация, учене и прозрения, на 35 години Гаутама Сидхарта достигнал до Просветление (Нирвана). Храмът „Mahabodhi”, където получил своето просветлението, сега е място за поклонение.
След като почувствал, че трябва да предаде знанието си на хората, индийският принц превърнал в учителя, наричам Буда. В основата на неговото учение са четирите благородни истини:
· Истината, че има страдание – житовът е изпълнен със страдания. Раждането е страдание, старостта е страдание, болестта и смъртта са страдания. Да срещнеш човек, който те мрази, е страдание, да се разделиш с любимия е страдание.
· Истината, че причината за страданието е желанието – желанията са източник на страданията. Живот, изпълнен със страсти и желания, винаги носи страдание, защото това, което желаем, е променливо, непостоянно и подлежи на погибел. Невежеството е причина за желанията. Ние сме невежи по отношение на истинската си природа и на природата на вселената, в която живеем.
· Истината, че страданието свършва, когато няма желание – да, страданията могат да бъдат прекратени, само ако се преодолее тази ненаситност и страст към живота.
· Истината, че има начин за премахване на страданието – все пак има път, който води към преодоляване на страданията.
Буда често е сравняван с лекар. През първите две благородни истини той диагностицира проблема (страдание) и идентифицирани нейната кауза. При третият Истината е осъзнаването, че има лек. Четвъртият – истината, в която Буда излага осем пъти, е начинът, по който да се постигне освобождаване от страданието.
Освен тези четири истини, всеки будист се стреми да следва осемте степени, т.нар. „Осмократният път”, по който се върви, за премахване на страданието :
1. Правилен възглед
2. Правилно намерение
3. Правилна реч
4. Правилно действие
5. Правилна прехрана
6. Правилно усилие
7. Правилно съзнаване
8. Правилна концентрация
Какво е будизмът?
Будизмът е духовна традиция, която се съсредоточава върху личното духовно развитие и постигането на дълбоко вникване в истинската природа на живота. Има 376000000 последователи по целия свят.
Будистите се стремят да достигне до състояние на Нирвана , следвайки пътя на Буда – Сидхарта Гаутама..Пътят към просветлението се достига чрез практика и развитие на морала, медитация и мъдрост.
В будизма няма правила, заповеди или закони, а има само насоки, които да помогнат на всеки да открие своя универсален път в живота и да бъде щастлив. Всеки човек е индивидуално, уникално и различно от останалите същество, което иска да се чувства добре и да е в хармония с физическия и духовния свят.
Будистите вярват, че животът е безкраен, също така и изпълнен с непостоянството, страдания и несигурност.
Според вярващите, съществуването е безкрайно, защото хората са прераждат отново и отново изпитват страдание през всеки следващ живот.
Историята на будизма е история на духовното пътуване на един човек към просветлението, както и промяната и нещата, които той научава по време на това пътуване.
„Десетки свещи могат да бъдат запалени от една, без да намалят нейния живот. Щастието не намалява, ако се споделя!” – Буда
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!