Ще разгледаме доводи ЗА и ПРОТИВ въглехидратите в диетата.
Толкова „опасни“ ли са въглехидратите?
Въглехидратите са набеждавани за врагове на добрата фигура и често, за да отслабнем ги премахваме от менюто си. Какви са последиците от това, ще разгледаме доводи „за” и „против“.
Въглехидратите са хранителни вещества, още наричани и захари, които приемаме чрез храната и имат огромно значение за организма. Те изпълняват функцията на енергиен източник. Веднъж попаднали в тялото, въглехидратите се разграждат до фруктоза и/или глюкоза и служат за производство на енергия за поддържане на жизнените функции. Захарите са два типа – бавни и бързи. Бързите са захарта и всички плодове, зърнени култури и зеленчуци, на които са отстранени фибрите. Бавни са целите плодове и зеленчуци и пълнозърнестите храни. Първите предизвикват рязко повишаване на инсулина, защото попадат много бързо в кръвния поток, а вторите имат нужда от по-продължително разгражда, засищат повече и за по-дълго време.
Прекаляването с количеството и по-точно видът въглехидрат, може да доведат до нежелани последици. Например напълняване, чувство на дискомфорт в стомаха и много други.
Изборът дали да включим въглехидрати в диетата си, трябва да бъде информиран, т.е. да знаем плюсовете и минусите от това.
„За“ консумирането на въглехидрати
Повишава енергията – ежедневните дейности и поддържането на жизнените функции се нуждаят от гориво – калории. Тях приемаме чрез храната, а предпочитан източник за организма са въглехидратите, защото се изисква най-малко усилие от организма за преработка.
От липсата на въглехидрати страда най-много мозъкът. Той е основният консуматор и правилното му функциониране се поддържа от тях. Когато не включваме храни източници на веществото, организмът реагира с главоболие, отпадналост, замаяност, раздразнителност.
Засищат – храните, в които има т.нар. „бавни“ въглехидрати се усвояват продължително от организма.
Подобряват дейността на стомашно-чревния тракт – фибрите в бавните захари са неусвоими вещества, които подпомагат изчистването на червата от натрупаните токсини и създават чувство за ситост.
Отново заради съдържанието на баластни вещества и по-точно целулоза, се подобрява функцията на сърдечно-съдовата система. Въглехидратните храни, съдържащи повишени количества от тях, намаляват нивата на холестерол в кръвта и по този начин подобряват кръвообращението.
„Против“ консумирането на въглехидрати
Първо ще подчертаем, че става дума за доводи срещу бързите въглехидрати. Това са прости съединения, основно съдържащи се в рафинираните продукти (захар, брашно и други).
Инсулинови пикове – консумирането на бързи въглехидрати, стимулира отделянето на повишено количество инсулин.
Много калории – хранителната стойност е понижена, а калорийната – повишена. Голямото количество енергия, която се освобождава от усвояването на бързи въглехидрати трябва да бъде оползотворена. В противен случай се отлага като резерва за бъдещи нужди – гликоген и мазнини. Редовното прекаляване с прости въглехидрати повишава теглото и се появява целулит.
Изнервеност – прекалено многото енергия, държи „под напрежение“ нервната система. Това ни прави избухливи, сприхави и влошава качеството на съня.
Има още много доводи, които да ни помогнат да решим дали да включим въглехидрати в менюто си, но тези според нас са най-съществени. Консумирани в умерени количества и правилните въглехидрати, можем да извлечем само полза.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!