За и против въглехидратите в диетата

За и против въглехидратите в диетата

 

Ще разгледаме доводи ЗА и ПРОТИВ въглехидратите в диетата.

Толкова „опасни“ ли са въглехидратите?

Въглехидратите са набеждавани за врагове на добрата фигура и често, за да отслабнем ги премахваме от менюто си. Какви са последиците от това, ще разгледаме доводи „за” и „против“.

Въглехидратите са хранителни вещества, още наричани и захари, които приемаме чрез храната и имат огромно значение за организма. Те изпълняват функцията на енергиен източник. Веднъж попаднали в тялото, въглехидратите се разграждат до фруктоза и/или глюкоза и служат за производство на енергия за поддържане на жизнените функции. Захарите са два типа – бавни и бързи. Бързите са захарта и всички плодове, зърнени култури и зеленчуци, на които са отстранени фибрите. Бавни са целите плодове и зеленчуци и пълнозърнестите храни. Първите предизвикват рязко повишаване на инсулина, защото попадат много бързо в кръвния поток, а вторите имат нужда от по-продължително разгражда, засищат повече и за по-дълго време.

ЗА и ПРОТИВ въглехидратите

Прекаляването с количеството и по-точно видът въглехидрат, може да доведат до нежелани последици. Например напълняване, чувство на дискомфорт в стомаха и много други.

Изборът дали да включим въглехидрати в диетата си, трябва да бъде информиран, т.е. да знаем плюсовете и минусите от това.

„За“ консумирането на въглехидрати

Повишава енергията – ежедневните дейности и поддържането на жизнените функции се нуждаят от гориво – калории. Тях приемаме чрез храната, а предпочитан източник за организма са въглехидратите, защото се изисква най-малко усилие от организма за преработка.

От липсата на въглехидрати страда най-много мозъкът. Той е основният консуматор и правилното му функциониране се поддържа от тях. Когато не включваме храни източници на веществото, организмът реагира с главоболие, отпадналост, замаяност, раздразнителност.

Засищат – храните, в които има т.нар. „бавни“ въглехидрати се усвояват продължително от организма.

Подобряват дейността на стомашно-чревния тракт – фибрите в бавните захари са неусвоими вещества, които подпомагат изчистването на червата от натрупаните токсини и създават чувство за ситост.

Отново заради съдържанието на баластни вещества и по-точно целулоза, се подобрява функцията на сърдечно-съдовата система. Въглехидратните храни, съдържащи повишени количества от тях, намаляват нивата на холестерол в кръвта и по този начин подобряват кръвообращението.

„Против“ консумирането на въглехидрати

Първо ще подчертаем, че става дума за доводи срещу бързите въглехидрати. Това са прости съединения, основно съдържащи се в рафинираните продукти (захар, брашно и други).

Инсулинови пикове – консумирането на бързи въглехидрати, стимулира отделянето на повишено количество инсулин.

въглехидрати

Много калории – хранителната стойност е понижена, а калорийната – повишена. Голямото количество енергия, която се освобождава от усвояването на бързи въглехидрати трябва да бъде оползотворена. В противен случай се отлага като резерва за бъдещи нужди – гликоген и мазнини. Редовното прекаляване с прости въглехидрати повишава теглото и се появява целулит.

Изнервеност – прекалено многото енергия, държи „под напрежение“ нервната система. Това ни прави избухливи, сприхави и влошава качеството на съня.

Има още много доводи, които да ни помогнат да решим дали да включим въглехидрати в менюто си, но тези според нас са най-съществени. Консумирани в умерени количества и правилните въглехидрати, можем да извлечем само полза.

Автор

Подобни статии

Спорт и диети Няма коментари

Как се поддържат звездите – спорт и диети

  Непрекъснати тренировки, много движение, разделно хранене – това само част от нещата, които правят известните красавици, за да поддържат фигурата си. Те трябва да изглеждат добре и да се

Спортувай активно Няма коментари

Отслабване след 40 – толкова ли е трудно?

  За съжаление действително след 40-тата година в женския организъм започват да настъпват определени хормонални промени, метаболизма се забавя, а отслабването вече изисква малко повече усилия. Но колко трудно е

Спорт и диети Няма коментари

15 съвета при спазване на диета

  Ако нямате личен диетолог, който да ви обясни всяка тънкост при спазването на диета, прочетете тези лесни 15 съвета за спазване на диета и се постарайте да спазвате повечето

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.