Родината на това красиво растение е Коста Рика. То е широко разпространено и в тропическите райони на Америка, където са познати над 100 увивни и стелещи се вида. Предлагаме ви полезна и любопитна информация за най-популярните видове, които могат да се отглеждат в домашни условия.
Култивираните колумнеи си приличат много по външен вид – листата им са дребни, срещуположни, тъмнозелени или кафеникаво червени, целите покрити с микроскопични власинки. Цветовете им са дребни и извити като тръбички, най-често в яркочервен цвят, а стъблата им са крехки, падащи надолу и достигащи до 1 метър дължина. Всичко това ги правят подходящи за отглеждане във висящи кашпи.
Освен общи, отделните видове притежават някои характерни особености. Най-разпространена у нас е колумнея микрофила. тя е наречена още дребнолистна колумнея заради ситните си зелени, сърцевидни листа, покрити с червеникави власинки. Друг разпространен вид е колумнея глориоза, която има продълговати, кафяво-червени листа и едри цветове, наподобяващи тези на орхидеята. Овални и зелени с кафяв налеп са листата на третия популярен вид – колумнея кевензис.
Към условията на живот тези растения имат две важни изисквания – добре осветено място и висока влажност. Помещението, в което ще ги отглеждате, трябва да е с постоянна температура 18-20 градуса. Поливането трябва да е умерено, като водата се сипва в подложката на саксията. През зимата почвата трябва да се поддържа полу суха. За подсилване на растежа и цъфтежа през пролетно-летния сезон цветето се подхранва два пъти месечно с минерални торове.
За получаване на красива форма колумнеята се подрязва, като отрязаните клонки с дължина 2,5-3см се използват за резници, чрез които тя се размножава. Най-подходящото време за вземането на резници е април, май, като се препоръчва температурата при вкореняване на резниците да бъде 20-24 градуса. След 2-3 седмици вкоренените млади растения се засаждат по 3-4 в 9-11-сантиметрови саксии, а през януари-февруари се пресаждат в саксии с по-голям диаметър. Що се отнася до възрастните растения – те изискват ежегодно пресаждане.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!