Влиянието на многодетното семейство върху децата

Влиянието на многодетното семейство върху децата

 

Колко повече, толкова по-весело? Как се отразява обаче многодетното семейство на всяко отделно дете? Помага ли му, или му вреди по отношение на образованието, развитието, бъдещето това, че е част от едно голямо семейство?

Според някои проучвания, фокусирани върху убеждението, че големият брой братя и сестри се отразява отрицателно на личните и образователни постижения, развитието на детето зависи от разпределението на родителското внимание и взаимодействие между децата. По същество това означава, че размерът на семейството влияе пряко върху бъдещето на всеки един негов представител. Детето в многодетното семейство не получава достатъчно грижи и внимание по принцип и това може да се отрази на интелектуалното му ниво.

dscf8810003

Оказва се, че децата от по-малките семейства са по-склонни да се ангажират в социални и културни дейности, имат по-добри социални умения. Това се дължи на факта, че децата от многодетно семейство по-рядко се сдружават с деца, извън семейството.  

Разбира се, семействата с повече пари също могат да осигурят добри образователни възможности за децата си, но родителите прекарват по-малко време с всяко дете поотделно. Когато в едно бедно семейство има 4-5-10 деца и повече, това води до липса на вербални умения и образование по разбираеми причини. 

От друга страна обаче децата от по-големите семейства имат повече отговорности у дома и това ги прави по-дисциплинирани, организирани и приспособими. Те по-рядко могат да се превърнат в егоисти, отколкото децата от малки семейства. Играта с братята и сестрите стимулира интелектуалното им развитие, въпреки че съперничеството може да стане повод за много конфликти.

Родителите може и да осигуряват по-малко време и пари за всяко едно от децата си, но така те се учат кое е важно в живота и кое – не е.

Както виждате, многодетното семейство има и плюсове, и минуси. Всичко зависи от родителите, от социалния им статус, образование, цели. Не може обаче да се отрече, че голямото семейство означава и голяма подкрепа както за родителите, така и за самите деца.

многодетното семейство

Статистиката показва, че по-образованите хора са склонни да имат по-малко деца. Разбира се, всяко правило си има изключения и много зависи от манталитета на всяка нация. По правило, по-образованите родители имат и по-образовани деца. Макар че многодетните семейства от средна класа не могат да си позволят да отделят значителни средства за образование, по-големите деца обикновено помагат на по-малките. Родителското внимание се разделя, но това не означава, че липсва. Така че, всичко е строго индивидуално.

Автор

Подобни статии

За майките Няма коментари

8 съвета как да изберем подходящи детски обувки

Да изберем подходящи детски обувки Детските обувчици не са само добър завършек на визията на вашето дете. Те предпазват нежните детски крачета от лошото време и студа. Това е и

За майките Няма коментари

Вегетарианско хранене и бременност

  Вие имате съмнение относно начина си на хранене, когато се опитвате да забременеете? Чудите се имали значение дали се храните със зърнени храни или използвате месо? За щастие на

За майките Няма коментари

4 начина да запазим спомените от първата годинка на детето

Времето, в което децата са бебета, несъмнено е от най-вълнуващите в живота на всеки родител. Колко са малки ръчичките им, колко смешно прохождат, с колко забавни думички проговарят… Това са

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.