Влиянието на многодетното семейство върху децата

Влиянието на многодетното семейство върху децата

 

Колко повече, толкова по-весело? Как се отразява обаче многодетното семейство на всяко отделно дете? Помага ли му, или му вреди по отношение на образованието, развитието, бъдещето това, че е част от едно голямо семейство?

Според някои проучвания, фокусирани върху убеждението, че големият брой братя и сестри се отразява отрицателно на личните и образователни постижения, развитието на детето зависи от разпределението на родителското внимание и взаимодействие между децата. По същество това означава, че размерът на семейството влияе пряко върху бъдещето на всеки един негов представител. Детето в многодетното семейство не получава достатъчно грижи и внимание по принцип и това може да се отрази на интелектуалното му ниво.

dscf8810003

Оказва се, че децата от по-малките семейства са по-склонни да се ангажират в социални и културни дейности, имат по-добри социални умения. Това се дължи на факта, че децата от многодетно семейство по-рядко се сдружават с деца, извън семейството.  

Разбира се, семействата с повече пари също могат да осигурят добри образователни възможности за децата си, но родителите прекарват по-малко време с всяко дете поотделно. Когато в едно бедно семейство има 4-5-10 деца и повече, това води до липса на вербални умения и образование по разбираеми причини. 

От друга страна обаче децата от по-големите семейства имат повече отговорности у дома и това ги прави по-дисциплинирани, организирани и приспособими. Те по-рядко могат да се превърнат в егоисти, отколкото децата от малки семейства. Играта с братята и сестрите стимулира интелектуалното им развитие, въпреки че съперничеството може да стане повод за много конфликти.

Родителите може и да осигуряват по-малко време и пари за всяко едно от децата си, но така те се учат кое е важно в живота и кое – не е.

Както виждате, многодетното семейство има и плюсове, и минуси. Всичко зависи от родителите, от социалния им статус, образование, цели. Не може обаче да се отрече, че голямото семейство означава и голяма подкрепа както за родителите, така и за самите деца.

многодетното семейство

Статистиката показва, че по-образованите хора са склонни да имат по-малко деца. Разбира се, всяко правило си има изключения и много зависи от манталитета на всяка нация. По правило, по-образованите родители имат и по-образовани деца. Макар че многодетните семейства от средна класа не могат да си позволят да отделят значителни средства за образование, по-големите деца обикновено помагат на по-малките. Родителското внимание се разделя, но това не означава, че липсва. Така че, всичко е строго индивидуално.

Автор

Подобни статии

За децата

Как да направим детската стая уютно и приятно място

  Всички родители искат детската стая да е уютно и приятно място. Обзавеждането й може да бъде забавно, но това в никакъв случай не е лека задача. Все пак има неща,

За майките

Бебешка фотосесия

Бебешка фотосесия Хрумнало ви е да направите по – професионалната фотосесия на новороденото ви бебе, но не знаете дали и кога е подходящо да я направите. Фотосесиите за новородени бебета

За майките

Безопасен ли е Facebook за тийнейджърите?

  Безопасен ли е Facebook за тийнейджърите? Преди десет години не бихме си задали този въпрос, тъй като социалните мрежи не бяха толкова широко разпространени. Независимо дали самите ние използваме интернет ежедневно, трябва да

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.