Великденски пости и в аванс някои съвети за празничната трапеза.
Постенето започва в денят след Сирни заговезни, тогава за последно се консумират животински продукти (яйца и сирене). За много хора, които не са запознати със самата идея или не постят, този период е само лишаване от определен тип храна. В същността си постенето е духовното пречистване и примирение на тялото и душата.
Страстната седмица е времето преди настъпването на Великден.От 14-ти април започват Великите дни. Така се нарича всеки ден от седмицата преди големият празник. Първите три дни – понеделник, вторник и сряда се спазва строг пост. В четвъртъка се боядисват яйца, като първото задължително е червено. То е символ на Христовата кръв, опрощението и живота. Най-възрастната жена в семейството натрива бузките на децата с първото червено яйце, за да са здрави и румени.
На Велики Четвъртък се месят и козунаците. Макар в много български семейства вече да се купуват готови, традицията повелява, в този ден да се омеси обреден хляб.
На Разпети Петък не се работи къщна или полска работа.От няколко години насам е и официален почивен ден.
В събота се прави служба, а в неделя се празнува. Ходи се на гости на родителите, кумовете и роднините като се носят козунаци и яйца.
През цялата седмица, освен в петък, може да се върши къщна работа, без плетене и шиене.
Ако за първи път ще посрещате роднини или искате да отпразнувате денят, както подобава може да изберете два варианта – да купите готови козунаци и само да боядисате яйца или да запретнете ръкави и да се справите сами. Предупреждаваме ви, че работата е доста и накрая ще сте изтощени. Разбира се, няма по-добро от домашно приготвеното. Уханието на току-що изпечен козунак, носещо се във въздуха е незабравимо и създава уют. На нашия сайт може да намерите практични съвети и рецепти за незабравим празник!
В неделя всички ще се поздравим с „Христос Воскресе!“.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!