Спортно бягане – съвети за начинаещи

Спортно бягане – съвети за начинаещи

 

Спортно бягане – съвети за начинаещи

Спортното бягане е един от най – популярните и лесни начини за поддържане на добра форма. Като тренировка за цялото тяло, тичането тонизира и укрепва почти всички мускулни групи и независимо какво е нивото на спортните ви постижения до момента, много скоро сами ще забележите, че бягането се е превърнало в незаменима и любима част от живота ви. Представяме ви отговорите на едни от най – често задаваните въпроси по темата:

Имам ли нужда от допълнителна тренировка във фитнеса?

Не е задължително, но е препоръчително да наблегнете на упражнения за разтягане и подобряване гъвкавостта на тялото и мускулите. По този начин ще предотвратите наранявания и контузии. Йога или пилатес упражненията са много добър вариант за постигане на сила, тонизиране и разтягане на мускулите.

Спортно бягане

Къде да бягам?

Общо взето навсякъде където е безопасно и приятно. Перфектния маршрут за бягане е добре осветен, свободен от трафик, в населено и по – възможност живописно място. Мислете за бягането, като начин за изследване на нови територии. Превърнете го в приключение, разпитайте другите запалени по тичането спортисти за интересни маршрути.

 

Как да започна?

Започнете с ходене пеша за период от време, в който се чувствате комфортно (не се пренатоварвайте) – може би между 10 и 30 минути. След като 30 минутното ходене се превърне в лесно постижима цел, може да прибавите 1-2 минутно бягане към тренировката. Постепенно увеличавайте времето на тичането, докато не достигнете 30 минутно бягане всеки ден.

През носа или през устата е правилно да се диша? 

И двете! Нормално е по време на тренировка да дишате едновременно и през носа и през устата. Специалистите съветват да държите устата си леко отворена, а челюстта отпусната.

Защо бягането на пътеката във фитнеса е по – различно от бягането на открито?

Различно е защото, пътеката във фитнеса „дърпа” земята под краката ви, освен това не усещате съпротивлението на вятъра. И двете правят тренировката значително по – лесна и съответно по – малко ефективна.

Нормално ли е да има болка?

Известен дискомфорт и мускулна треска отначало в повечето случаи са нормални, в зависимост от разстоянието, което изминавате и интензивността на тренировките. Но действително силната болка не е нормална. Ако усещате болки в някоя част от тялото, толкова силни, че е невъзможно да тичате без да накуцвате или по някакъв начин да променяте естествения ход на бягането си, определено имате проблем. Най – добре прекратете тренировките за няколко дена или се консултирайте със специалист.

 

Автор

Подобни статии

Спорт и диети

Вкусна ягодова диета

Една полезна диета за този сезон. Еднакво важна е за здравия организъм и хубавата сияйна кожа, защото вътре във всяка ягодка е заключено истинско съкровище от микроелементи, които активират производството

Спорт и диети

6 начина да поддържаме добра форма без фитнес

  6 начина да поддържаме добра форма без фитнес Напълно естествено всички искаме да сме здрави, енергични, с красиво стегнато тяло и в добра форма, но не са много онези,

Спорт и диети

Хранене и диета според кръвната група – 2ра част

  Хранене според кръвната група – 1ва част Като продължение на темата за най-подходящите храни според кръвната група, в настоящата публикация ще разгледаме последните две – В и АВ. За предците

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.