Солни пещери – реална полза или рекламен трик

Солни пещери – реална полза или рекламен трик

 

Солни пещери – реална полза или рекламен трик

Напоследък много се заговори за алтернативното лечение на белодробни заболявания чрез силата на солните изпарения. В света това не е новост, в Чехия и Италия има по над 250 солни пещери, които се ползват активно.

В България за момента тя е само една, но в настоящата публикация ще се спрем върху ползите за здравето от престоя в такава пещера. Основният вид сол, от който се изграждат е хималайската. Процесът на добиването й е изцяло ръчен и без ползване на химия, което запазва максимално полезните свойства на солта.

Държим да отбележим, че що се касае за солта в пещерите, тя няма нищо общо с трапезната или т.нар. готварска (йодирана) сол.

Главната полза от солните изпарения е за белодробните заболявания като астма.

солни пещери

Вдишвайки отрицателните йони и богатия на микроелементи „солен“ въздух, дишането се облекчава, а жилавият секрет в дробовете се втечнява. Като резултат отхрачването се улеснява и оздравяването се ускорява.

Този почти мигновен ефект се дължи на микроклимата в пещерите. Влажността на въздуха е 70-80%, а температурата между 16 и 20 градуса.

Пребиваването в солна пещера съвсем не прилича на това в скална. Собствениците на пещерите (да, това може да е бизнес), са се погрижили посетителите им да се чувстват комфортно. В много от тях има удобни шезлонги и дори телевизори.

Ако се чудите дали лечението със солни инхалации са подходящи за деца и бременни жени, ще ви отговорим. Категорично ДА! Солта е важна за здравето ни и живота на планетата. Освен че я ползваме за готвене и възстановяване на баланса на електролити в организма, солта има още редица приложения. Например при болно гърло се прави гаргара със солен разтвор, при хрема носът се промива отново с такъв разтвор.

Другите плюсове на лечението в солна пещера са, че се повишава имунната система, подобрява се дейността на сърдечно-съдовата система, намаляват алергичните пристъпи, овлажняват се белите дробове и се подобрява дишането.

Полза от спелеотерапията (терапия в пещера) може да се получи едва след няколко посещения. Специалистите препоръчват като оптимално време за една процедура – 45 минути.

Деца, възрастни, бременни жени и всички останали може да се възползват от спелеотерапия.

Автор

Подобни статии

Красива

Разкрасителни съвети за мазна кожа, които задължително трябва да знаете

  Мазната кожа може да ви създаде доста трудни моменти, тъй като мастните жлези са свръх активни, произвеждайки излишни количества себум, които допринасят за по-лъскавия и мазен вид на лицето,

Красива

10 начина да изглеждате по-малко уморени

  Всички ние имаме моменти, когато изглеждаме уморени и бледи. И все пак, има лесни начини за освежаване и прикриване на умората. Вижте как да премахнете следите от стреса и

Здраво тяло

Какво причинява и как да се грижим за мазната кожа ?

  Мазна кожа – какво я причинява и как да се грижим за нея – Мазна кожа ? За мазна кожа говорим, когато количеството на отделените кожни мазнини е повече от необходимото

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.