Обонянието и миризмите – важни ли са за здравето
Обонянието е едно от сетивата, които имаме, и което оказва огромно влияние върху възприятията ни за заобикалящата среда и не само.
Митовете за обонянието са много, но най-разпространен е следният.
Усещаме миризми само с носът си. Това не е вярно!
Според проучвания можем да усещаме аромати с кожата си и дори някои органи. Установено е, че миризмата на море се усеща и от червата, авиолетките се „надушват“ и от простатата.
Важно ли е обонянието?
Обонянието е първичен начин, по който можем да се предпазим от опасност. Всички сетива са важни, именно с тази цел. В миналото, предците ни са се предпазвали от хищници и други недоброжелатели чрез подушване и ориентиране къде точно се намира врагът.
Сега, макар да не използваме обонянието си точно с тази цел, то може да бъде решаващо. Например, забравили сме ютията включена. Типичната миризма при гладене ще бъде „засечена“ от обонянието и ще предотвратим инцидент. Миризмата на дим, развалена храна и т.н. може да ни предпазят от опасни ситуации.
Възможността да надушваме и да разпознаваме миризмите е важно за удоволствието от храненето. Когато не усещаме аромата на ястието, например сме болни и носът ни е запушен, самата храна има „по-убит“ вкус или откровено ни е блудкава.
С възрастта обонянието може да отслабне или напълно да изчезне. Причините са много – заболяване, особено свързаните с носните прегради, възпаление на носната лигавица или проблем с мозъка следствие на травма.
Възрастните хора и пушачите също са изложени на повишен риск от загуба на обонянието (аносмия).
Интересно
Най-харесваният аромат в света е… портокаловият. Според масовото мнение ванилията е най-предпочитана, но след неформална анкета се оказва, че това е портокаловият аромат.
Най-ароматното цвете в света е… нарцисът. В състава му се съдържат над 9000 различни съставки, а това го прави първенец. За сравнение съставките във ванилията са скромните 300.
Момината сълза привлича… сперматозоидите. Откритието е направено при разработка за нов тип противозачатъчни средства. Оказва се, че „бойците“ неудържимо се привличат от миризмата на момина сълза и „я следват“.
Всеки ден обонянието ни се… „ъпдейтва“. Обновяването е свързано с косъмчетата в ноздрите, които се подновяват всекидневно.
Най-добре усещаме миризми в 11 ч. преди обяд.
Носът ни може да надуши около 10 000 различни миризми, но сме способни да разпознаем едва 2 000 от тях.
Всеки човек има неповторим аромат, съставен от точно 373 съставки. Тази миризма, която няма нищо общо с изпотяването, е толкова индивидуална, колкото са и пръстовите отпечатъци. Тя играе огромна роля за привличане на партньор и за… откриване от куче търсач.
Жените имат по-добре развито обоняние от мъжете. Тази констатация е малко спорна, но по-голямата част от проучванията в тази насока я потвърждават.
Обонянието има памет. Дадена миризма може да извика в съзнанието ни определена картина, спомен. Например миризмата на баница, може да се свърже с уютните зимни дни край печката на дърва при баба и дядо.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!