Историята на шоколада датира от векове. Тази вкусотия се прави от какаовите зърна на дърво, чиито произход е централна Америка. Първоначално зърната са били консумирани под формата на напитка от местните американски племена Олмек 3000 г. пр. Христа , а по-късно са били разменна валута на маите. Причината за това е познаването на стимулиращите и антиоксидантни действия на какаото върху тялото. Още от тогава е било известно и действието като афродизиак.
Антиоксидантите свойства, дължащи се на фенолите, предотвратяват натрупването на холестерол по стените на вените, подобряват настроението в случаите на тревожност, защото дават усещане за облекчение. Кара ни да изпитваме щастие и позитивност.
Шоколадът съдържа фосфор и магнезий, чието ежедневно приемане осигурява здраве на тялото. Също така съдържа разнообразни вещества като теобромин, теофилин и ксантинови бази, които стимулират в организма различни физиологични действия, като влияят на нервната система, предизвикват засилване на кръвообращението и имат диуретичен ефект.
Чували сме изразът, че всяко нещо, с което се прекалява, може да се превърне и в отрова. Това важи и за шоколада. Прекомерната му консумация може да доведе до наднормено тегло, а ако се ползва като отдушник при лошо настроение, може да създаде състояние на зависимост. Въпреки, че не съдържа голямо количество кофеин, хора, които са по-чувствителни към ефектите на това вещество, може да изпитат проблеми със съня.
От всички по-горе изброени ползи, можем да си направим извода, че шоколадът трябва да бъде включен в дневния хранителен прием на всички хора, без обаче да се злоупотребява с него. Препоръчителното количество на месец е около 30-40 гр шоколад, което представлява половината от стандартния размер и намалява риска от сърдечни проблеми с 32 %.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!