Какво е глутен?
Във времена, когато за храненето се говори като начин за осигуряване и поддържане на здравето, задължително трябва да обърнем внимание на глутена.
Глутенът е неспецифичен протеин, който се открива в пшеницата и някои други зърнени култури. То не представлява опасност за здравите хора, но все по-често малки деца и възрастни проявяват непоносимост към него.
Глутеновата нетолерантност, открита в детска възраст носи името цьолиакия, а в по-зряла възраст – глутенова ентеропатия. Тя се изразява в алергична реакция на организма след приемането на глутенов източник. Такива са пшеницата, ръжта и ечемика, както и изделията, приготвени от тях.
Реакцията на организма може да се състои от стомашно разстройство до тежък алергичен пристъп.
Никой не е застрахован от развиване на непоносимост към глутена, но когато в семейството има данни за такава алергия, рискът от унаследяване е доста висок. При децата, с въвеждането на глутенови храни, може да се проявят симптоми като подуване на коремчето и раздразнителност, газове, болки, диария, липса на наддаване на тегло. Все симптоми, които налагат консултация със специалист.
Лекува ли се глутеновата непоносимост?
Първото и най-важно нещо, което трябва да се направи при установена нетолерантност към глутена, е да се спре консумирането на всички храни, в които той се съдържа.
Рисковете за здравето, ако не се вземат мерки са доста сериозни. Постоянното подаване на вещество-алерген (глутенът) държи организмът под стрес, следствие на което се понижава имунната съпротива. Наблюдава се загуба на мускулна маса, лесно настъпване на умората и отключване на други заболявания.
Нужни ли са превантивни мерки?
Ако сте здрави, не сте забелязали симптоми на глутенова непоносимост, няма нужда да изключвате от менюто си глутенсъдържащи продукти.
Кои зърнени продукти НЕ съдържат глутен?
Това са елда, ориз, царевица, просо, ленено семе, киноа, нахут, грах, зрял боб, леща, сусам и амарант.
Въпреки това, при всички съмнения, че имате или вашето дете има непоносимост към глутена, трябва да се консултирате със специалист. Симптомите, описани в тази статия не бива да се приемат като диагноза на състоянието ви, дори да се припокриват. Само лекуващият ви лекар може да прецени вашето състояние.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!