Има много начини да пестиш, когато пазаруваш. Големите магазини често те манипулират, за да ти вземат колкото се може повече пари, а тиискаш да плащаш по-малко. Ето кои са подводните камъни в пазаруването.
Планирай маршрута си
Направи списък с всичко, което искаш да купиш. Придържай се към него, докато пазаруваш. Хубаво е предварително да решиш кои магазини ще посетиш, за да си вземеш приблизително точно пари. Преди да излезеш на пазар, направи меню за седмицата. Хапни леко, за да не тръгнеш гладна и да изкупиш магазините. Всичко това ще ти помогне да се погрижиш и за своите нужди, и за финансите си.
Купувай по-обикновени опаковки
Колкото по-малко съставки има даден продукт, толкова по-добре за теб! Няма смисъл да плащаш за скъпи лъскави опаковки и консерванти. Например: фъстъченото масло на дадена марка може да съдържа само фъстъци и сол, докато други съдържат палмово масло, захар и други ненужни и нездравословни съставки. На пазара постоянно се появяват конкурентни продукти, които понякога са по-здравословни.
Следи промоциите
Големите хранителни вериги постоянно пускат промоции и намаления. Те ти дават възможност да купиш два продукта на цената на един или да платиш по-малко. За целта събирай рекламни брошури, които рекламират стоките на промоция. И тук, разбира се, има уловка – не купувай, преди да се увериш, че продуктът е в срок на годност.
Направи здравословен избор – той е по-евтин!
Яденето на здравословни храни може да ти спести пари. Вместо да купуваш скъпи деликатеси, сладкиши и напитки, по-добре напълни количката предимно с плодове и зеленчуци. Купуването на по-нискокалорични храни е идеално за фигурата и джоба ти. Газираните и ароматизирани напитки са не само вредни, но и скъпи. Някои храни може да приготвиш и сама, което ще ти излезе по-евтино. Защо да купуваш готови готвени ястия и салати, когато у дома ще си ги приготвиш по-евтино и здравословно?
Пазарувай сезонни продукти
Винаги избирай плодове и зеленчуци, които са в сезона си. Това със сигурност ще ти спести пари. Да се глезиш с диня и праскови през зимата е чисто разточителство. През този период има и най-голям избор на качествена продукция.
Носете си храна от вкъщи
Няма нищо срамно в това да си приготвяш храна за работа. Така ще знаеш какво точно има вътре. Този метод ти дава възможност и да контролираш калориите и мазнините. Използвай хладилни опаковки и контейнери, за да съхраняваш храната си при подходящата температура, освен ако нямаш достъп до хладилник.
Замразени, консервирани или сушени храни
Използвай смело замразени, консервирани или сушени храни. Обикновено те съдържат изобилие от хранителни вещества. Рибата си запазва свежестта, дори когато е замразена. Замразените зеленчуци са идеални за готвене – слагаш малко и останалото го връщаш във фризера. Така пестиш пари! Сушените плодове пък са идеален заместител на пресните плодове. Важно в случая е да нямат консерванти, затова чети етикетите.
Купувай месо веднъж в седмицата
Не е задължително всеки ден да консумираш месо. Има отлични вегетариански източници на протеини. Хапвай боб, яйца, тофу, бобови растения, леща, грах. Яйцата са отличен евтин източник на протеини. Спокойно може да консумираш всеки ден по 1 яйце. Пълнозърнестите храни и зеленчуците идеално заместват месото. Не пренебрегвай единствено рибата, тъй като съдържа омега 3-мастни киселини.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!