Как да отглеждаме подправки у дома – 1-ра част
Като продължение на публикацията ни посветена на отглеждането на подправки в домашни условия, ви предлагаме да разгледате и другите подходящи.
Магданозът е обичана и често ползвана подправка в българската кухня. Той се размножава чрез семена или корени. За засаждане на семена най-често се предпочита сорт Фестовал 68. Причината е, че той е с богата листна маса и чудесни вкусови качества. Нужни са ви по-голямо сандъче, купена почвена смес. Може да насеете семенцата чрез разпръсване или пък да ги наслагате в браздички /10 см./ в почвата. Отгоре се затрупват с малко пръст и се притиска леко.
В случай, че решите да размножавате магданозът чрез корен, процедирайте по следния начин. Извадените от градината /или друг съд/ корени, трябва да се засадят максимално бързо в новата почва. Разстоянието между тях трябва да бъде минимум 5 см.
Който и начин да изберете, внимавайте съдът, в който расте магданозът да бъде чист, с отвори отдолу, през които да се оттича водата и да предпазва от изгниване.
Почти няма гозба, в която магданозът да не може да се употреби. Когато е пресен, той се добавя в края на самото готвене или дори, когато ястието се извади от фурната или се отнеме от огъня. Също така клончетата са много красива декорация при поднасяне на гозбите.
Естрагонът се размножава чрез корен или издънки.Ако решите да го размножавате чрез корен, коренището се разделя, като задължително се оставят поне две пъпки на всяка част. Засаждането е на дълбочина около 30 см. Внимавайте пъпките да са на нивото на почвата. Засаждането чрез резници е по-подходящо при по-големи площи, например градината. Той е студоустойчиво растение, но има нужда от редовно поливане. Търпи леко засушаване. В кулинарията той се ползва при овкусяването на пици, меса, супи, различни сосове и други.
Това беше кратката ни енциклопедия, в която изброихме най-често ползваните и забелязваните на терасите подправки.
1 коментар