Как да изберем уреди за кухнята 1ва част.
Ползите от пасатора, миксера и месомелачката
Както обещахме в първата статия на темата за кухненските уреди, продължаваме със следващите домакински помощници.
Започваме с пасатора. Благодарение на този уред може да си приготвяме различни крем-супи и да хомогенизираме смеси. За да изберем най-подходящият за нас, трябва да обърнем внимание на някои характеристики:
· Мощност – този показател е важен, за да употребяваме уреда продължително време и дори при замразени храни. Мощността варира от 350 до около 800W. Колкото по-мощен е той, толкова по-лесно се справя с продуктите за пасиране.
· Приставки – в зависимост от нуждите ви може да изберете пасатор само за пасиране, но може да добавите и приставки като тел за разбиване на леки смеси и яйца, и други.
· Материал – повечето модели са изработени от устойчива пластмаса, а накрайниците може да бъдат от същия материал или от метал.
· Цена – това е доста важен параметър, но той така или иначе е ясен за всички, затова няма да му отделяме внимание. Стойността на уреда се определя от по-горните параметри.
Пасаторът с различни приставки може да замени миксера, но според много потребители комплексните уреди са по-уязвими към повреди.
Следващият помощник в кухненските задължения, който ще разгледаме е миксерът.
Той се ползва за разбиване на различни смеси за сладкиши, десерти, кремове и други. Най-важните параметри при него са:
· Мощност – отново тя е определяща с каква лекота уредът ще се „справя“ с кулинарните си задачи. Колкото по-мощен, толкова по-бързо ще приготвяте смесите.
· Приставки – повечето модели имат накрайници за разбиване и за месене на тесто.
· Материал – голяма част от моделите са изработени от висококачествена пластмаса, но има и метални. Разбира се, вторите се считат за по-надеждни, но са и по-тежки.
· Екстри – такива са поставката, в която да съхранявате както миксера, така и бъркалките му.
Последният уред за кухнята, който ще разгледаме е месомелачката. В последно време, много хора започнаха с недоверие да подминават готовите смеси от мляно месо в магазините.
Да, по-лесно и бързо е, но дали сместа от няколко процента свинско и телешко, плюс добавените глюкоза (като консервант), антиоксиданти (като витамин С) и щедро количество сол си заслужава?
Ако и вие сте от хората, които искат да знаят какво има на трапезата им, то месомелачката е вашият уред. Благодарение на него ще може да си приготвяте домашна кайма (месо, малко сланина по желание, подправки), трайни колбаси и други.
Как да изберем подходящата месомелачка?
· Мощност – особено важно е уредът да е мощен. Причината е, че месото изисква повече „усилия“, за да бъде смляно без да прегрее машината. Най-добре е да бъде над 1000W.
· Приставки – решетки с различна големина на дупчиците, приставки за пълнене (правене на колбаси), мелене на домати, отделяне на семки и люспи и т.н.
· Екстри – повечето модели имат функция „заден ход“, така може да се отпуши уреда, ако има проблем. Стабилните крачета също не са за подценяване. В процеса на мелене се създават доста силни вибрации и, ако не искате да гоните месомелачката по кухненския плот, то трябва да има гумени крачета.
Това бяха най-масово използваните кухненски уреди. Те са първи помощници в натовареното ежедневие и облекчават задачата за бързо и здравословно приготвяне на храните.
1 коментар