Пиер Дюкан – кой е той?
Едва ли остана човек в света, който да не е чувал поне името на Пиер Дюкан. В настоящата публикация ще обърнем малко повече внимание на личността му и разбира се на постижението му.
Пиер Дюкан е французин, който е зает в областта на диетичното хранене и начините, по които то въздейства върху живота ни. Първоначално започнал работата си като лекар на обща практика, той бързо се ориентира към проблемите на голяма част от хората – наднорменото тегло.
Така се стига до създаването на изключително успешната и популярна Протеинова диета.
Замисълът на режима е подчинен на нормални физиологични реакции и отслабването е неминуемо. Но как действа Протеиновата диета на Дюкан?
Първо, съсредоточава храненето ни върху протеиновите продукти. Протеините (белтъчините, белтъците) са основни хранителни вещества, които отговарят за поддържане на редица процеси в организма, предпазват мускулите ни от разграждане и се усвояват по-бавно. Това е и основната причина, поради която се чувстваме сити за по-дълго време след като сме хапнали пържола.
Друг интересен факт е, че протеиновите храни повишават термогенезата, т.е. телесната температура. За да ги усвои организмът гори повече калории, отколкото за обработването, на която и да е друга храна. Това са отлични условия за отслабване.
Звучи страхотно – хапваме пържолки и отслабваме. Да, ама не! Въпреки че храненето изглежда нормално, то е лишено от много важни продукти. Такива са източниците на въглехидрати – горивото за организма ни.
Витамините също стават дефицит и най-малкото се отегчаваме от еднообразното хранене.
Разбира се, самата идея за включване на повече протеини не е лоша, но всичко трябва да бъде с мярка. Разнообразното хранене и най-вече полезното й приготвяне – без пържене, паниране или пържене на замразени панирани храни… бррр! Е, панирано филенце от пангасиус веднъж-два пъти в месеца няма да ви убие, но не трябва да се прекалява с нищо.
Към днешна дата може да се каже, че истерията около дюканската диета е поотслабнала. Причините са много, но основна е, че тя не е толкова безопасна, колкото повечето хора си мислят.
Рисковете за здравето са напълно реални и дори са заведени дела срещу диетологът. Дългото спазване на диетата лишава организма от важни хранителни вещества, довежда до усилена кетоза (изгаряне на мазнини) и така характерния ацетонов дъх.
Негативите не спират до тук, но ще оставим на всеки да си направи изводите.
1 коментар