Ден на труда – 1ви май
Колкото и странно да е, Денят на труда – 1-ви май официално е почивен. В България честването на празника на работническата класа датира от 1939 г. Ежегодно на този ден, особено в страните управлявани от комунистически и социалистически партии, се организират мащабни шествия и манифестации за прогласа на труда.
Историята на празника датира от ХІХ век, когато се правят редица протести за зачитане правата на работниците и установяване на 8-часов работен ден. Първата стачка, от 1886 г. се провежда в САЩ и в нея се включват над 300 хил. работници. При сблъсъците с органите на реда има арестувани, ранени и няколко загинали.
Особено активно празнуване с големи манифестации, на които са задължавани да присъстват работниците от цели предприятия, започва от 1945 година. Издигат се лозунги, участващите маршируват през централния площад на съответното населено място.
Краят на комунистическият режим (1989 г.) в страната ни не отменя 1-ви май като почивен ден, но неговото празнуване става почти символично. Разбира се, привържениците на комунистическия режим, организират скромни тържества.
В световен мащаб, празникът се провежда като начин за оценяване на работническите постижения и напредък.
Всъщност денят е неработен точно заради първоначалната идея за стачка на всички работници и призива това да се прави във всички страни, в които няма да последват негативи за самите трудещи се.
Освен в България, денят на труда се чества и в Русия, Китай, Австрия, Германия, Мексико и Тайланд.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!