Наистина ли човек може да е „болен от любов”… буквално!
Любовта е нелогична, спонтанна, вдъхновяваща, нематериална, опияняваща… Любовта е привързаност, желание, грижа и внимание. Любовта може да бъде описана с много и различни епитети. Освен всичко това обаче, любовта е и болест. Официално е призната, като психично отклонение от Международната организация по здравеопазването (МОЗ) и е вписана с код F63.9 в официалния регистър. Оказва се, че да бъдеш „болен от любов” съвсем не е това прекрасно нежно чувство, с което обикновено асоциираме любовта. При някои хора тя преминава в зависимост и се превръща в отрова и страдание.
Ежедневието на любовно зависимите е съпътствано от най – различни негативни емоции. Изпитват чувство на постоянен страх, безпокойство, неувереност и тревога да не изгубят любимия. Натрапчиви съмнения и ревност ги измъчват непрестанно. И въпреки че, удоволствието и насладата от любовта са напълно изгубени, те се нуждаят от нея, както наркомана се нуждае от дозата си.
Изцяло зависими и обсебени от обекта на техния интерес, любовно пристрастените губят своята идентичност. Изпитват желание и нужда всячески да угодят на любимия без да изискват нищо в замяна. Сами се поставят в позицията вечно да дават, но да не получават.
Поради страх да не бъдат отхвърлени не изразяват собственото си мнение, потискат своите желания и нужди. Единствено важни за тях са исканията на партньора, в тяхното съзнание той е издигнат в култ. Пренебрегват себе си и са способни да действат дори против собствения си интерес, само за да доставят наслада на любимия.
Душевната мъка, нерядко прераства и във физическо страдание. Стреса от тези негативни емоции е възможно да доведе до проблеми със сърцето, хронично главоболие, проблеми с кръвното и др.
Причините за любовната пристрастеност, обикновено се коренят още в най – ранното детство. Липсата на любов от страна на родителите е една от най – големите предпоставки, в по – късен етап да се появи проблема „любовна зависимост”. Ниската самооценка и отсъствието на любов към себе си, също предразполагат към това състояние.
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!