Международният ден на жената се празнува в много страни по цял свят. Това е ден, в който светът свежда глава пред постиженията на жените без оглед на техните национални, етнически, езикови, културни, икономически или политически разделения. 8 март е чудесен повод да погледнем назад към всички борби и успехи на жените от миналото.
Международният ден на жената, първоначално наречен Международен ден на труд на жените, се отбелязва всяка година на 8 март. В различните страни фокусът на честванията варира от показването на уважение, признателност и любов към жените до признаване на икономическите, политическите и социалните им постижения.
Международният ден на жената първоначално е обвързан с политиката на социалистите, но с времето губи своя политически привкус и става част от традициите на много страни, най-вече в тези от бившия Съветски съюз, Русия и Източна Европа. В много региони празникът става просто повод за мъжете да изразят любовта си към жените по начин, донякъде подобен на Ден на майката и Свети Валентин. В други региони, обаче, празникът е символ на политическите и човешките права на жените, силно застъпени от ООН, както и на политическата и социалната им ангажираност.
За пръв път Денят на жената е отбелязан в САЩ на 28 февруари 1909 година. Американската социалистическа партия определя този ден в чест на жените, които протестират срещу условията на труд и ниските заплати. Година по-късно се състои първата по рода си международна конференция на жените в Копенхаген, като резултат от която Денят на жените придобива международен характер. Целта на празника е да мобилизира жените да търсят правата си и да настояват за равноправие във всички сфери на живота. В резултат на инициативата на Копенхаген, Международният ден на жената се чества за първи път на 19 март в Австрия, Дания, Германия и Швейцария, където повече от един милион мъже и жени присъстват на митинги. В допълнение на правото да гласуват, те настояват да се сложи край на дискриминацията на жените на работното място.
От 1913 до 1914 година Международният ден на жената се превръща в механизъм за протести срещу Първата световна война. На фона на войната, жените в Русия отново излизат на протест през 1917 година срещу войната и глада. Четири дни по-късно жените получават право да гласуват и управлението се поема от временно правителство.
През тези ранни години Международният ден на жената поема към ново глобално измерение. Нарастващото международни движение на жените, подсилено от 4-те конференции на жените, става причина Денят на жената да бъде нещо като сборен пункт за изграждане на международна подкрепа и участие в политическите и икономическите сфери.
8 март е идеален повод да помислим за постиженията на всички обикновени жени, изиграли необикновена роля в историята на правата на жените.
Честит празник, дами!
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!