Стволовите клетки – прищявка или необходимост

Стволовите клетки – прищявка или необходимост

 

За стволовите клетки се заговори отдавна, но защо все още са забулени в тайна за много хора? В настоящата статия ще разгледаме: какво представляват стволовите клетки, от къде се извличат и за какво могат да се използват.

Стволовите клетки са такъв тип клетки, които се трансформират в зависимост от нуждите на организма и изграждат органи, кости, течности и различни тъкани.

Те са „универсални“ и могат да се самовъзпроизвеждат. Именно това се крие в регенерирането на увредените тъкани в тялото и неговото лекуване.

Това е и основната цел на извлечените стволови клетки – да възстановяват и възпроизвеждат увредени части от организма, които не могат да се справят сами. Как действат по-точно, ще разгледаме в следващите редове.

От къде се взимат стволови клетки?

STEM CELLS

Най-ценни източници на качествени стволови клетки са пъпната връв на новороденото и плацентата. Процедурата по тяхното извличане трябва да стане непосредствено след раждането и прерязването на връвта. След 24 часа количеството стволови клетки спада драстично.

Следваща възможност за извличане на тези ценни клетки е пулпата на млечните зъби. За целта зъбчето трябва да е живо, т.е. да не е паднало преди това и да няма никакви заболявания (кариес и други). Консултацията със специалист за подходящото време е силно препоръчителна.

Последният шанс, ако са пропуснати първите два, е вземане на стволови клетки от мастна тъкан или костен мозък.

Разликата между клетките, взети от различни тъкани, е в тяхното последващо приложение.

Как се съхраняват?

След последваща обработка и анализ, стволовите клетки могат да се съхраняват за много дълъг период от време (над 20 години) или до възникване на нуждата от тяхното използване.

За да се запазят напълно свойствата им, клетките стоят в среда с течен азот и температура до -196 градуса.

Стволовите клетки се съхраняват в специални тъканни банки.

За какво може да се ползват стволовите клетки?

Материалът, който е взет непосредствено след раждане на детето (от пъпна връв и плацента) може да се ползват за лечението както на самото дете, така и на братята и сестрите му, и родителите.

Стволовите клетки се прилагат при лечение на сериозни заболявания като такива на кръвта (левкемия, анемия), сърдечни болести (инфаркт, исхемична болест) и други като цироза, белодробни заболявания, костни изменения, множествена склероза, аутизъм и още много други тежки случаи.

Stem cells

На картинката виждате, че стволовите клетки могат да се диференцират в различни типове клетки, като мускулни клетки, еритроцити или дори неврони.

Материалът взет от мастна тъкан е с различни свойства и най-често се прилага с козметична насока – увеличаване на бюста, както и при операции свързани с отстраняване на злокачествено образувание, срещу оплешивяване, като лифтинг и т.н.

Присаждането на стволови клетки на един и същи човек не е свързан с имунен отговор, т.е. тялото ги приема за свои и регенерирането е максимално.

В случай, че се присаждат стволови клетки на друг човек се провежда лечение с медикаменти за потискане на имунната система.

Стволовите клетки може да се нарекат и застраховка „Живот“, която покрива огромни рискове. Затова е хубаво да се вземе информирано решение за тази стъпка.

Автор

Подобни статии

Здраво тяло

Слънцезащита за чувствителна кожа

Слънцезащита за чувствителна кожа Ето, че наближават така очакваните горещи дни. Повечето от нас вече са планирали лятната си отпуска и сме се заели със задачата да влезем в перфектна

Здрава и красива

Как да се бръснем в интимната зона

  Как да се бръснем в интимната зона Идеално гладки „там долу“ Няма друго усещане, като идеално гладката кожа. Както за притежателката й, така и за партньора й. Това важи

Здрава и красива

6 съвета как се лекува цистит в домашни условия без антибиотици

Разболявали ли сте се от цистит? Сигурно няма жена, която да не е изтърпяла това неприятно заболяване. Лошото е, че циститът се развива от днес за утре и обикновено най-бързият

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.