Как се лекува запек (констипация) и какво го причинява

Как се лекува запек (констипация) и какво го причинява

 

констипация

Случвало ли ви се е? Запекът е една от онези теми, за които не обичаме да говорим. Всеки, който се е сблъскал с проблема обаче знае, че констипацията съвсем не е тема за игнориране и за подценяване. Едва ли има човек, който в даден момент от живота си да не е получавал запек. Изследване проведено в САЩ установява, че 2% от американците са засегнати от проблема, като в по-голямата си част те са жени или по-възрастни хора. У нас 1 от всеки 4-ма има констипация.

 

За съжаление запекът би могъл да доведе до редица неприятни последици – като започнем от хемороиди, газове, трупане на излишни килограми и стигнем до отпадналост, лош дъх, кожни проблеми, автоинтоксикация и затрудняване работата на черния дроб, рак на дебелото черво.

 

Кога може да говорим за запек?

За запек може да говорим тогава, когато изхождането е затруднено или се случва рядко. Нормалната продължителност на периода между две дефекации варира значително и е строго индивидуална при всеки отделен човек. За някои хора е нормално да се изхождат по два пъти на ден, за други 2 пъти седмично. Най-общо може да кажем, че когато няма дефекация повече от 3 дена, това е твърде дълъг период.

Най-често срещаните симптоми, проявяващи се при запек са подуване на корема, болки в корема, болки при дефекация, газове, понякога дори повръщане.

 

Какво води до появата на запек?

Причините, които биха могли да предизвикат констипация са различни и най-често са свързани по-скоро с начина на живот, отколкото с конкретно заболяване. Недостатъчния прием на течности, липсата на фибри в диетата, нередовното хранене и липсата на физическа активност са основните виновници за запека. В някои случаи прекомерната консумация на млечни продукти води до затруднено изхождане.

Причина за запека може да бъде и "стискането". Когато усетите нужда, не отлагайте. 

 

Макар и рядко причините водещи до запек биха могли да бъдат и чисто психологически – например поради страх от болка при изхождане (при наличие на хемороиди). В по-редки случаи причина за констипацията се явяват някои лекарствени средства, както и прекомерната употреба на слабителни, които с течение на времето водят до отслабване мускулите на червата.

 

Ракът на дебелото черво би могъл да бъде както следствие на запек, така и причина за запека. В периода на бременността, както и в периода след самото раждане при голяма част от жените също се наблюдава по-рядко и затруднено изхождане.

 

Как да предотвратите появата на констипация?

За да не ви се налага да изпитвате дискомфорта, който носи със себе си констипацията на първо място е необходимо да промените начина си на живот. Спазвайте добре балансиран хранителен режим и се убедете, че приемате достатъчно фибри. Едни от най-добрите източници на фибри са зеленчуците, плодовете, бобовите растения и зърнените храни. Приемайте повече течности (литър и половина до два литра на ден). Избягвайте напитки със съдържанието на кофеин, тъй като те имат дехидратиращ ефект. Повече движение, по-голяма активност, по-малко млечни продукти. Не се въздържайте от изхождане при нужда.

 

Какво да правите ако вече имате запек?

Да се справите със запека всъщност не е толкова трудно. Изисква се най-вече промяна в начина на хранене, прием на повече течности и повече движение. За начало експертите съветват да увеличите количеството на приеманите течности до 8 чаши на ден (най-добре вода). Сутрин не пропускайте да се поглезите с топла напитка (без кофеин разбира се), напр. чай с лимон – ще окаже благотворен ефект.

 

Към ежедневното меню добавете повече пресни плодове (ябълки, банани, сушени сини сливи, пъпеши, портокали, лимони, боровинки, ягоди, къпини и т.н.), сурови зеленчуци (червено цвекло, моркови, карфиол, броколи, лук, домати, зеле и т.н.), ядки и сурови семена (ленено семе, тиквени семки, орехи, сусам, бадеми, слънчогледови семки, семена от чиа и т.н.), боб и бобови растения.

Сутрин пиите чаша топла вода с лимон. Тя ще ви помогне да се очистите и да събудите организма.

 

В същото време някои храни е добре да бъдат ограничени – ориз, бял хляб и тестени изделия, консервирани меса, бисквити, макарони, шоколад, какао, грис, пюре от картофи и др. Някои от тези храни замененте с пълнозърнестите им аналози – пълнозърнест хляб, кафяв ориз, пълнозърнеста паста.

 

При нужда може да ползвате и леко слабително, но за период не по-дълъг от 2 седмици. Прекомерната употреба на лаксативи би могла да доведе до задълбочаване на проблема. Можете и да добавите ензимни препарати по време на храненето, които подпомагат по-добро храносмилане. Пробиотиците също ще помогнат. Направете си един курс с тях. 

Незабавно потърсете лекарска помощ ако забележите кръв в изпражненията, ако болките при изхождане са много силни или ако започнете да губите телесна маса, въпреки че се храните нормално.

 

 

Автор

Подобни статии

Здраво тяло

Противозачатъчните причиняват глаукома?

  Противозачатъчните причиняват глаукома? Употребата на противозачатъчни хапчета неизменно има своите предимства – по – свежа и здрава кожа, облекчени симптоми на ПМС (Предменструален синдром) и естествено предпазват от забременяване.

Здрава и красива

Витамините за здрава и красива коса

  Едно от най-ценните неща за една жена е косата. Затова е много важно да полагаме нужните грижи за нея, за да бъде тя здрава, красива и лъскава. Доста са

Здраво тяло

Митове за храненето, които ни шокираха

  Да разнищим някои от старите митове за храненето!  Има толкова много дезинформация в мрежата, че ти е трудно да отсееш истината от заблудата. Ето кои са най-шокиращите митове в

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.