Какво е алкална диета и как ни помага?

Какво е алкална диета и как ни помага?

Алкална диета и ползите от нея?

Напоследък много се говори за алкалната диета. Тя се основава на схващането, че определени храни могат да повлияят на киселинността и pH на телесните течности, включително на кръвта и урината. Според теорията спазването на този хранителен режим може да се използва с цел превенция на някои видове заболявания, за пречистване на организма и за постигане на по-алкална среда в организма.

Принципа на този начин на хранене е свеждане до минимум на киселини храни като месо, птици, зърнени и сирене, с цел да се направи урината по-алкална (високо pH), което се използва за превенция на заболявания на пикочните пътища или камъни в бъбреците. Също така, тя помага при проблеми със стомаха, защото прекалено киселите храни и напитки, могат да се отразят в един момент и да доведат до храносмилателни проблеми. Предполага се, че начинът на хранене, съдържащ предимно киселинни елементи би накарал организма да противодейства на всяко допълнително натоварване с киселина. Това би довело до по-слаби кости и риск от развитие на остеопороза.

Лекарите, практикуващи алтернативна медицина считат, че освен избягването на месото и другите източници на протеини е необходимо да се изключат от менюто и продукти като бяло брашно, кофеин, бяла захар и всички преработени храни. Спазването на диетата води до повишаване на енергията на организма, липса на проблеми с наднорменото тегло, лечение на рак и сърдечно-съдови заболявания.
Като доказателство за това твърдение е фактът, че нормалното pH на кръвта на човека е в границите между 7,35-7,45 (т.е. леко алкална). Целта е, посредством храната нивата на pH да се поддържат в тези граници. Киселинната среда в организма може да насърчи ракови заболявания, а поддържането на алкална среда да излекува ракови заболявания.

alkalno-kiselinen balans

Организмът си има свои собствени регулаторни механизми и поддържа киселинно-алкалния баланс, но при стрес или отслабена имунна система, може да се появи нужда от спазване на алкалната диета, заради изнемогване и изтощение в тялото ни. Режимът не изменя значително pH и то варира непрекъснато, но помага за облекчаване на болките в корема, дава повече енергия. Този начин на хранене е и превенция за допълнителни усложнения.

Какво е менюто при алкалната диета?

Основна цел при алкалната диета е при ежедневното хранене да се набляга на продукти, създаващи алкална среда. Продуктите, попадащи на чело в класациите на алкалните храни са:

  • кореноплодните зеленчуци – цвекло, моркови, репички, хрян, пресни картофи и др.
  • кръстоцветните зеленчуци – брюкселско и бяло зеле, броколи, карфиол и др.
  • листните зеленчуци – спанак, маруля, листа от ряпа и т.н.
  • някои подправки – чесън, магданоз, хималайска сол, лют червен пипер, целина,зехтин и др.
  • повечето зеленчуци – краставица,чушка, лук, аспержи, тиквички и др.
  • всички кълнове, както и част от плодовете – авокадо, лимон и др.

В съвременния модерен прочит на диетата цел е да се поддържат идеални нива на рН в урината(но не и в кръвта), което би довело до подобряване на общото здравословно състояние.

Набляга се предимно на храни от растителен произход с презумпцията, че преди хората са се хранили предимно с продукти като корени, плодове, зеленчуци, боб, семена и са били здрави. Може да се каже, че тази диета е вегетарианска, тъй като тя изключва продукти като млечни продукти, месо, преработени изделия, бяло брашно и захар.

alkalna dieta

Трябва да знаете, че много от преработените продукти, тези съдържащи сол или захар, както и продукти като месо и мляко създават киселинна среда в организма при храносмилането си. Това води до отклонение на рН в урината от идеалните стойности, респективно нарушава равновесието и води до заболявания.

Преди започването на диетата е препоръчително 1-3 седмици да се направи пречистване и детоксикация на организма. През този период е необходимо да се консумират много течности- мин. 2 литра вода дневно, както и прясно изцедени плодови и зеленчукови сокове. По време на пречистването се набляга главно на храни, богати на фибри, пълнозърнести продукти, кафяв ориз, кореноплодни и салати. Изключват се газираните напитки, кафето, захарта, алкохола, подсладителите, както и белите ориз и брашно.

Автор

Подобни статии

Диети

Вегетариански диети – за прочистване на организма и отслабване

  Вегетариански диети – за прочистване на организма и отслабване Вегетарианските диети са изключително добър начин за детоксикация и прочистване на организма от тежките храни и натрупаните вредни вещества и

Диети

7 правила за добра форма

  7 правила, които ще ви помогнат да сте в добра форма! Яжте, когато сте гладни! Храненето по навик, като успокоение при нервно напрежение, депресия, раздяла, е враг на стройната

Диети

Диета срещу бръчки

  Борбата за млада кожа се води на няколко фронта, но колкото и скъпи мазила да ползваме, ако „горивото“, с което зареждаме тялото си е некачествено, то това са пари

0 коментара

Все още няма коментари!

Напиши първия коментар за тази статия!

Дай мнението си


Warning: Illegal string offset 'rules' in /home/wincompa/bgjenite.com/data/themes/theme/functions/filters.php on line 221

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.