Отново е четвъртък и е ред на рубриката ни за езотерика със Соня 🙂 Не я познавате? Можете да прочете за нея тук.
Преди да пристъпи към практикуване на йога, добре е все пак да прочетете малко теория, за да разберете основната структура на йога – разбира се, думата „структура“ е употребена условно.
Йога е философско учение с практическа насоченост, това е основното, което трябва да имаме предвид.
Йога не е спорт, не е гимнастика, не е акробатика, не е факирство или фокусничество.
Йога е наука, която развива духа и тялото и води човека, който я следва, по пътя на духовното израстване и душевното благосъстояние.
С йога можем да открием вътрешните си потенциали, да развием свои аспекти, за които дори не сме подозирали, че притежаваме. Йога е изследване на вътрешния свят на човека.
Много хора се захващат с йога, основно за да подобрят здравето си.
Това също е правилно – защото йога спомага до голяма степен за регулиране на физиологичните процеси и възвръща естественото състояние на организма, което е здравето.
И почти няма случай човек, който се захваща с йога единствено заради нейната „физическа“ страна, да не се обърне впоследствие и към по-фините, духовни аспекти на учението. Което показва едно: че когато развиваме и въздействаме върху своето тяло, се задействат вътрешни механизми, които водят до спонтанно обръщане към Духа – тъй като тяло и дух са едно.
Образно може да се каже и така: когато се подобри общото състояние на тялото, дори и да има някакво заболяване, това заболяване престава да бъде пречка пред общуването между душата и тялото. Тук може да се пише до безкрай за благословията на болестта и за болестта като средство за духовно развитие. Но, разбира се, не при всички е така – за едни хора болестта е огромно бреме, което им пречи изобщо да живеят, но за други, макар и тежка, една болест може да е средство за просветление.
И пак се връщаме на честия въпрос:
Как да започна да практикувам йога?
Тук няма да давам схеми и конкретни описания на упражнения, практики, концентрации и медитации. Защото, както споменах в предишната публикация, няма еднакви начинаещи, както и няма еднакви, унифицирани начини за започване – всеки човек е уникален и трябва сам да намери своята уникална формула.
Един мъдрец беше казал – ЗА ДА ЗАПОЧНЕШ – ЗАПОЧНИ!
Ако веднъж сте взели решението, че ще се занимавате с йога, трябва просто да си определите кои точно дни и по колко време ще отделяте за практика. И да започнете да практикувате в предварително определеното време. Да внимавате да няма пропуски, или поне да сведете пропуските до възможния минимум.
Конкретно с какво ще започнете?
Това би трябвало да е ваше решение. Сама преценете кой учител да изберете, или кои книги, писани от учители, да използвате за ръководство. На пазара и в Интернет има необятно количество литература по йога.
Основното е да вземеш решение и да започнеш да практикуваш – почти няма случай на човек, който е започнал да се занимава, и впоследствие да не започнат да му се случват т.нар. от Карл Густав Юнг – синхронности – т.е. нещата да се нареждат в негова полза, в полза на пътя, който е решил да следва.
По този начин, без да търсиш целенасочено, ще се появи и учителят, и насоката. И не само те – изобщо, ще започнат да се появяват все по-благоприятни и благоприятстващи случаи и ситуации. Не само за практиката, а и за целия живот на човека.
…
Йога за начинаещи от Соня Петрова – Аеиа
0 коментара
Все още няма коментари!
Напиши първия коментар за тази статия!